Resort rozwoju opublikował zmienioną wersję "Wytycznych w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020". W dotychczas obowiązującym tekście wprowadzone zostały trzy merytoryczne korekty.
Wszystkie programy
W opisie definicji programu rewitalizacji wprowadzono wprost podział na dwa rodzaje programów lub inaczej rzecz ujmując rozszerzono stosowanie pojęcia programu zarówno na gminne programy rewitalizacji, wynikające z ustawy o rewitalizacji, jak lokalne programy rewitalizacji i miejskie programy rewitalizacji, opracowywane dotąd na podstawie ustawy o samorządzie gminnym.
Sprawdzenie zgodności projektu z wytycznymi
Sprawdzenie, czy program rewitalizacji, z którego wynika składany projekt rewitalizacyjny, spełnia wymagania określone w wytycznych, tj. posiada określone cechy i elementy, może być przeprowadzone na jeden z kilku sposobów, m.in.: (b) w odrębnej procedurze ustanawianej przez IZ RPO - tutaj dotychczas obowiązywał zapis rozwijający- "tj. przed ogłoszeniem naboru na projekty i oceną wniosków o dofinansowanie". Z tego zapisu usunieto słowa "ogłoszeniem naboru na projekty".
Wszechstronna diagnoza
Doprecyzowano zawartość diagnozy czynników i zjawisk kryzysowych oraz skalę i charakter potrzeb rewitalizacyjnych, którą powinien zawierać program rewitalizacji. Diagnoza ma obejmować analizę wszystkich sfer, tj: sfery społecznej, gospodarczej, środowiskowej, przestrzennofunkcjonalnej oraz technicznej) dla całego obszaru gminy oraz pogłębioną diagnozę obszaru rewitalizacji. Szczególne znaczenie ma pogłębiona analiza kwestii społecznych.
Nowe wytyczne obowiązuja od 2 sierpnia. Z ich tekstem (uwzględniającym zmiany) można zapoznać się tutaj: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/23915/Wytyczne_dot_rewitalizacji_po_aktualizacji-zatwierdzone02082016zmiany.pdf .
Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl