Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze sfinansują „dobrą zmianę” w szkolnictwie zawodowym?

Eurofundusze sfinansują „dobrą zmianę” w szkolnictwie zawodowym? fotolia.pl

Ministrowie edukacji i rozwoju przedstawili założenia reformy szkolnictwa zawodowego. O szczegółach piszemy w innym artykule - TUTAJ. Natomiast w tym tekście zwracamy uwagę na źródło finansowania zmian. Z prezentacji wicepremiera Morawieckiego, przedstawionej na konferencji w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, wynika, iż założono, że w dużej mierze źródłem tym będą fundusze unijne z programu krajowego i programów regionalnych.

Z Europejskiego Funduszu Społecznego na wsparcie szkolnictwa zawodowego przeznaczone zostanie 1,3 mld euro, czyli 5,7 mld zł. Z tego 89 mln euro pochodzić ma z programu krajowego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, a zdecydowana większość (930 mln) z szesnastu regionalnych programach operacyjnych.

Co będzie finansowane z poziomu krajowego?

W POWER dofinansowanie otrzymają projekty dotyczące kilku zakresów. Największym pod względem budżetu będzie opracowanie podręczników elektronicznych do kształcenia w stu pięćdziesięciu zawodach (przeznaczona na to niemal 169 mln zł). Powiązana z tym kierunkiem będzie modernizacja treści i metod kształcenia i szkolenia zawodowego w celu ich dostosowania do zmieniającej się sytuacji na rynku pracy (opracowanie ścieżek rozwoju w konkretnej branży szkolnictwa zawodowego w systemie szkolnym i pozaszkolnym, zmiana podstaw programowych dla 190 zawodów).

Kolejnym przedsięwzięciem będzie współpraca z przedsiębiorcami: powołanie dwudziestu pięciu zespołów partnerów społecznych, opracowanie ram jakości staży i praktyk, wypracowanie zachęt dla przedsiębiorców angażujących się w proces kształcenia zawodowego oraz doskonalenie egzaminów zawodowych. Program ma także sfinansować rozwiązania współpracy szkół zawodowych z uczelniami. Finansowane będzie również wypracowanie monitoringu losów absolwentów szkół zawodowych.

Co sfinansują RPO?

Szkoły i placówki dydaktyczne mają zostać wyposażone w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne. Dzięki dofinansowaniu uczniowie mogą uczyć się zawodu u pracodawcy w ramach praktyk i staży; szczególnie uzdolnieniu mogą otrzymać pomoc stypendialną; finansowane mogą być dodatkowe zajęcia specjalistyczne, zdobywanie dodatkowych uprawnień zwiększających ich szanse na rynku pracy; programy potwierdzania kwalifikacji w zawodzie; kursy przygotowawcze na studia we współpracy ze szkołami wyższymi oraz udział w zajęciach prowadzonych w szkole wyższej, w tym w zajęciach laboratoryjnych, kołach lub obozach naukowych.

Finansowana będzie współpraca szkół z pracodawcami. Przykładami działań może być wspólne przygotowywanie programów nauczania, wspólne prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych, zwiększenie udziału pracodawców w organizacji praktyk i staży dla nauczycieli kształcenia zawodowego, włączenie pracodawców lub przedsiębiorców w system egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, tworzenie klas patronackich w szkołach czy wprowadzania nowych kierunków kształcenia.

Podczas konferencji ogłaszającej zmiany w systemie edukacji, zarówno na konferencji w Wałbrzychu, jak i w Toruniu 27 czerwca, minister edukacji poświęciła miejsce centrom kształcenia praktycznego. Stwierdziła, że celem jest funkcjonowanie takiego centrum w każdym powiecie. W programach regionalnych możliwe jest finansowanie utworzenia i rozwoju ukierunkowanych branżowo CKP (w tym przygotowanie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe do pełnienia funkcji CKP dla określonej branży). Oprócz powyższych działań, RPO mogą również finansować projekty doskonalenia umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli szkół zawodowych oraz rozwój doradztwa edukacyjno-zawodowego.

Źródła: MEN, MR

Sob., 2 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża