Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ponad 400 mln zł na szkolenie nauczycieli

Ponad 400 mln zł na szkolenie nauczycieli fotolia.pl

O jakości w edukacji mówi się w środowisku samorządwym dosyć rzadko. Nie dlatego, by samorządowcy nie doceniali tego aspektu, ktory przecież jest celem podejmowanych wysiłków. W końcu chodzi o to, by dzieci i młodzież otrzymywały jak najlepsze wykształcenie w jak najlepszych warunkach. Ale temat ginie wśród bieżących problemów z niedofinanowaniem ze strony państwa, szczegółowych dyskusjach o wagach części oświatowej subwencji ogólnej, kosztami utrzymania obiektów i inwestycji, konsekwencjami spadającej liczby uczniów, ciagłymi pół-reformami itd.

Tematowi jakości w edukacji będziemy poświęcać osobne miejsce. Zaczniemy od wyjaśnienia pojęcia tzw. kompetencji kluczowych. Natomiast dziś już warto zauważyć, że dzięki funduszom europejskim nauczyciele (a pośrednio również uczniowie) będą mieli do dyspozycji bogatą ofertę szkoleniową. To nie jest jedyny warunek podniesienie jakości kształcenia, ale trudno go nie zauważyć.

W programie Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 założono bogatą ofertę szkoleń dla nauczycieli, które będą realizowane w kilu dużych projektach systemowych i konkursach. Podstawowym założeniem jest wykorzystywanie produktów i rezulatatów interwencji z programu Kapitał Ludzki 2007-2013 i nie dublowanie jego działań. Pierwszym dużym przedsięwzięciem będzie przygotowanie kadr trenerskich oraz pracowników systemu wspomagania do kształcenia nauczycieli (m.in. w zakresie podnoszenia tzw. kompetencji cyfrowych). Przeznaczono na ten cel ponad 63,8 mln zł. Po drugie, przewidziano szkolenia dla kadry kierowniczej systemu oświaty (dyrektorów szkół i pracowników JST), na co zaplanowano prawie 123 mln zł. Oprócz tego przewidziane zostało wsparcie tworzenia szkół ćwiczeń, w ramach których prowadzone będzie doskonalenie zawodowe nauczycieli, ukierunkowane na podnoszenie tzw. kompetencji kluczowych uczniów. Alokacja na realizację tego typu działań wynosi 48 mln zł.

Z kolei w programie Polska Cyfrowa zarezerwowano 25 mln zł na kształcenie umiejętności nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w zakresie przekazywania wiedzy o programowaniu. Do tego należy doliczyć szacunkowo ok. 147 mln zł w programach regionalnych, przeznaczone na podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli wszystkich przedmiotów. Za te pieniądze ma być przeszkolonych niemal 17 tys. nauczycieli oraz 4,6 tys. pracowników systemu wsparcia.

Pt., 3 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża