Zarówno w okresie przedakcesyjnym, jak i w pierwszym okresie realizacji w Polsce polityki spójności (2004-2006) oraz obecnie (2007-2013) unijne fundusze strukturalne były głównym źródłem finansowania modernizacji i budowy publicznych dróg gminnych i powiatowych. Nie dziwne, że nadzieje samorządowców na okres 2014-2020 są także wielkie.
Tymczasem spotyka nas rozczarowanie, a nawet gorzej - dezinformacja. Słyszymy co innego, czytamy co innego. W wypowiedziach członków kierownictwa resortu rozwoju regionalnego (w tym samej minister Elżbiety Bieńkowskiej) słyszymy, że drogi lokalne nie będą mogły być finansowane z eurofunduszy. Pani minister powtórzyła to ostatnio na Zgromadzeniu Ogólnym Związku Powiatów Polskich w Wiśle 8 kwietnia.
Tymczasem...
Po pierwsze. Jak udowodniliśmy w lutym na łamach Dziennika Warto Wiedzieć, w oficjalnych dokumentach przyjętych przez rząd przewiduje się możliwość finansowania dróg lokalnych z funduszy strukturalnych. Dokument przyjęty przez Radę Ministrów 15 stycznia br. "Założenia Umowy Partnerstwa" (kontrakt pomiędzy Polska a Unią Europejską) w części ogólnej zawiera zapisy odnoszące się do tej kwestii wprost. Rozdział II.3 Strategia wykorzystania środków WRS w ramach poszczególnych celów tematycznych - opisuje poszczególne z 11 tzw. celów tematycznych (priorytetów) polityki spójności na okres 2014-2020. Wśród nich opisany został cel tematyczny nr 7 „Promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych". Znajdujemy tu wyliczenie na co skierowane będą środki. Na str. 34 czwarty punkt od góry brzmi "zwiększenie dostępności przestrzennej obszarów peryferyjnych do regionalnych i subregionalnych ośrodków wzrostu, w tym budowa i modernizacja dróg lokalnych". Dokument dostępny na stronie MRR - TUTAJ.
Po drugie. Na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa 18 kwietnia, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Zofia Szalczyk, powiedziała m.in. (cytujemy za Portalem Samorządowym) "(...) realizacja polityki rolnej ma być ściśle powiązana z polityką spójności, z której mają być finansowane wydatki na rozwój wsi - np. na drogi lokalne czy budowę internetu szerokopasmowego."
Jak to więc jest z tym finansowaniem dróg lokalnych z funduszy unijnych: nie, czyli tak; czy tak, czyli nie? Będziemy nadal szukać odpowiedzi na to pytanie bardzo ważne dla samorządowców.
Jarosław Komża