Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze 2014-2020: pomoc publiczna z RPO na projekty infrastruktury lokalnej

Eurofundusze 2014-2020: pomoc publiczna z RPO na projekty infrastruktury lokalnej fotolia.pl

Resort rozwoju regionalnego opublikował projekt rozporządzenia w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę lokalną w ramach regionalnych programów operacyjnych. Jasne na pierwszy rzut oka pojęcie infrastruktury lokalnej w tytule rozporządzenia może wprowadzić w błąd. Nie chodzi tu bowiem o elementy komunalnej infrastruktury: drogi, kanalizacje czy szkoły. Kluczem do rozszyfrowania tematu rozporządzenia jest podmiot pomocy, którym jest przedsiębiorca i w związku z tym kwalifikowanie dofinansowania jako jednego z rodzajów pomocy publicznej.
 
Co to jest infrastruktura lokalna w rozumieniu regulacji pomocy publicznej?
 
Wyjaśnienie pojęcia infrastruktury lokalnej znajdujemy w art. 56 rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 651/2014 z 17.06.2014. W tym wąskim ujęciu pomocy publicznej kryje się za nim infrastruktura przyczyniająca się na poziomie lokalnym do poprawy otoczenia biznesu i środowiska konsumenckiego oraz do modernizacji i rozwoju bazy przemysłowej.
 
Rozporządzenie MIR jest aktem wykonawczym do ustawy wdrożeniowej polityki spójności 2014-2020 (ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020). W rozporządzeniu nakreślono warunki udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom przez zarządy województw, jako instytucje zarządzające regionalnymi programami operacyjnymi. Finansowanie budowy i modernizacji infrastruktury lokalnej przez przedsiębiorców zostało przewidziane we wszystkich 16 RPO. Rozporządzenie daje ku temu podstawę prawną.
 
Ani regionalna pomoc inwestycyjna, ani pomoc de minimis
 
Dotychczas pomoc publiczna na tego rodzaju projekty mogła być udzielana jako tzw. regionalna pomoc inwestycyjna albo jako tzw. pomoc de minimis. Jeśli warunki w ww. rodzajach pomocy były niewystarczające do udzielenia wsparcia, konieczna była notyfikacja programu pomocowego bądź pomocy indywidualnej do Komisji Europejskiej. Dzięki temu, że w rozporządzeniu MIR wskazano, iż pomoc ma na celu wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego oraz dzięki rozporządzeniu KE, które wprowadziło wyłączenie blokowe dla pomocy na infrastrukturę lokalną, wspieranie projektów we wszystkich RPO będzie mogła się odbywać bez względu na to w ramach jakiego priorytetu czy działania przedsięwzięcie będzie realizowane, o ile tylko będzie wpisywało się w zakres regulacji.
 
Z projektem rozporządzenia można zapoznać się tutaj
 
Źródło: rcl.gov.pl
Pt., 3 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża