Wniesienie przez powiat aportu do spółki powstałej z przekształcenia SP ZOZ, którego przedmiotem będą budynki stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Taki wniosek wynika z indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (z upoważnienia Ministra Finansów) z dnia 7 października 2011 r. Sygnatura: IPTPP2/443-290/11-4/IR. Interpretacja dotyczyła art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że nie podlega przepisom ustawy zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Pod pojęciem zbycia w rozumieniu powołanego przepisu rozumie się również wniesienie aportu do spółki.
W uzasadnieniu interpretacji wskazano, że z wniosku o wydanie interpretacji wynika, iż przedmiotem aportu wniesionego przez powiat do spółki prawa handlowego będą wszystkie nieruchomości będące własnością powiatu, które w tej chwili użytkuje SP ZOZ, w tym między innymi: budynek szpitala głównego, szpitalny oddział ratunkowy, budynek pulmonologii, budynek szkoły rodzenia, budynek przychodni, budynek magazynu czystej bielizny, budynek neurologii, budynek administracji, budynek hotelowy, budynek przepompowni, budynek warsztaty - garaże, budynek magazyn butli tlenowych, budynek byłej pralni, budynek magazynu technicznego, budynek magazynowy, budynek byłej apteki oraz kotłownia. Natomiast majątek ruchomy którego właścicielem jest SP ZOZ oraz pozostałe składniki przedsiębiorstwa będące w dyspozycji tego podmiotu tj. wszelkie prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy oraz prawa do korzystania z ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych, wszelkie należności i zobowiązania, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności staną się własności spółki w wyniku przekształcenia SP ZOZ, czyli w wyniku zmiany formy prawnej prowadzonej działalności. Składniki te nie będą zatem wnoszone do spółki w formie aportu.
Zdaniem organu podatkowego same nieruchomości nie mogą zostać uznane za przedsiębiorstwo ani za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W przedmiotowej sprawie nie będzie miał zatem zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Źródło: interpretacja-podatkowa.pl