Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Meandry przekształcania szpitali w spółki. Migawka

Meandry przekształcania szpitali w spółki. Migawka fotolia.pl

 Zabrze

Szpital w Zabrzu od 2010 roku funkcjonuje w formule spółki, której 100 proc. udziałów objęło Miasto.

Niestety mimo to szpital wciąż generuje stratę. Dlaczego? Z pewnością jedną podstawowych przyczyn jest fakt, iż koszty płac wynoszą w nim blisko 83 proc. Bez ich ograniczenia, mało prawdopodobne wydaje się zrównoważenie sytuacji finansowej placówki (obecnie realizuje się niej program naprawczy).

 Województwo Świetokrzyskie

Samorząd województwa świętokrzyskiego rozważa możliwość połączenia 5 szpitali, w celu poprawy efektywności ich działania oraz rozwiązania problemu zadłużenia tych placówek.

Konsolidacja zasobów miałby objąć: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielcach oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze.

Pomysł ciekawy i godzien poparcia, ale naszym zdaniem ma minimalne szanse na zrealizowanie. Dlaczego? Opór polityczny i społeczny przeciwników tego przedsięwzięcie będzie nie do pokonania.

 Gorzów Wielkopolski

Dokładnie z tych samych powodów, trudno uwierzyć, że zostanie przekształcony w spółkę jeden najbardziej zadłużonych w kraju – Szpital Wojewódki w Gorzowie Wielkopolskim (zadłużenie ogółem 257 mln zł).

Zapowiadają to władze województwa lubuskiego (który to już raz?) oraz nowy dyrektor (który to już w ostatnich latach?), Marek Twardowski (były wiceminister zdrowia).

 Prabuty

Jeszcze w tym roku ma zostać przekształcony w spółkę wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Prabutach. To placówka po sporych przejściach (m.in. w 2009 roku podmiot tworzący wystawił ja na sprzedaż, ale operacja ta się nie udała). Dzięki przekształceniu udałoby się pozbyć ponad 6 mln długu, który od kilku lat wynosi kilkanaście milionów złotych.

 Ruda Śląska

Miasto Ruda Śląska, jest bliskie spłacenia zobowiązań po szpitalu przekształconym w 2010 roku w spółkę.

Wierzycielom zapłacono 13,6 mln złotych (dzięki pertraktacjom z wierzycielami udało się zaoszczędzić blisko pół miliona złotych) i pozostało do spłacenia jedynie 1,5 mln zł długu wobec przedsiębiorstwa dostarczającego energię cieplną.

Sob., 21 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: