Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W kujawsko-pomorskim tworzą Bank Mleka Kobiecego

W kujawsko-pomorskim tworzą Bank Mleka Kobiecego fotolia.pl

W Kujawsko-Pomorskiem ruszy w styczniu trzeci w kraju i pierwszy o tak szerokim zakresie działania Bank Mleka Kobiecego. Celem instytucji, którą organizuje marszałkowski Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu przy wsparciu samorządu województwa, jest zapewnienie tego najzdrowszego w pierwszym etapie życia pokarmu wszystkim urodzonym przedwcześnie i chorym noworodkom.

O tym, że naturalne karmienie jest najzdrowszą formą odżywiania najmłodszych maluchów, nie trzeba nikogo przekonywać. Taki sposób karmienia nabiera szczególnego znaczenia w przypadku wcześniaków i noworodków z poważnymi problemami zdrowotnymi. Niestety, nie wszystkie takie dzieci mogą być karmione przez własne mamy. Powodem są różnej etiologii zaburzenia laktacyjne, choroby, przyjmowane leki.

Pierwszy bank mleka powstał na początku XX wieku w Wiedniu, później popularność tej idei fluktuowała. Obecnie większość środowisk związanych z ochroną zdrowia nie ma wątpliwości, że stosowanie tego rozwiązania to stosunkowo prosty i bezpieczny sposób na zmniejszenie umieralności niemowląt i zapobieganie wielu chorobom i przypadłościom starszych dzieci oraz dorosłych. Promocją „mlecznej bankowości" zajmuje się w Europie Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka Kobiecego (EMBA), w Polsce działa akredytowana przez EMBA Fundacja Bank Mleka Kobiecego. W naszym kraju funkcjonują już dwa powołane w tym roku banki mleka, w Warszawie i w Rudzie Śląskiej.

- Instytucja powstająca w toruńskim Wojewódzkim Szpitalu Zespolony będzie służyć wszystkim potrzebującym tego dzieciom w Kujawsko-Pomorskiem, nie tylko tym urodzonym i hospitalizowanym w tej lecznicy, ale także, stosownie do potrzeb, w innych szpitalach w całym regionie. Planuje się podpisanie stosowanych porozumień, obejmujących także partycypację w kosztach utrzymania i system pozyskiwania dawczyń – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Mleko od zdrowych dawczyń będzie najpierw poddawane procesowi pasteryzacji, potem badaniu mikrobiologicznemu, a następnie zamrożone do temperatury minus 20 stopni Celcjusza i i w takiej formie przekazane placówce zgłaszającej zapotrzebowanie, a w banku przechowywane szafach chłodniczych ze stałą monitorowaną temperaturą.

W Polsce (i w naszym regionie) 6,5 procenta żywo urodzonych noworodków to wcześniaki. Z badań wynika, że aż 70 procent z nich jest obecnie dokarmianych innymi niż mleko matki pokarmami, co oznacza, że problem ten dotyczy w naszym województwie rocznie 1 300 maleństw. Ze statystyk wynika też, że w ciągu ostatnich lat w naszym kraju dramatycznie obniżył się odsetek niemowląt karmionych piersią. Jednocześnie aż 80 procent młodych matek dzieci wyraziło chęć dzielenia się pokarmem.

Powstający w WSZ Bank Mleka Kobiecego uzyskał akceptację wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie neonatologii doktora Piotra Korbala i prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego profesor Marii Kornackiej. Partnerem przedsięwzięcia jest warszawska Fundacja Bank Mleka Kobiecego.

Nowa instytucja zajmie obecne pomieszczenia szpitalnego laboratorium serologicznego, które zostanie przeniesione do remontowanego obecnie innego lokum. Pomieści się w trzech pokojach (pasteryzacji mleka, laktacyjnym i poradni laktacyjnej) oraz poczekalni. Modernizacja wnętrz oraz wyposażenie będą kosztować 342 tysiące złotych, wydatki w całości pokrywa samorząd województwa. Termin uruchomienia 1 stycznia 2013.

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl

Pon., 16 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka