Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Savoir vivre w szpitalu

Savoir vivre w szpitalu fotolia.pl

Mimo iż pobyt w szpitalu nie należy do najprzyjemniejszych nie powinniśmy swoim zachowaniem uprzykrzać rekonwalescencji innych pacjentów. W szpitalu, tak jak i w każdym innym publicznym miejscu obowiązują pewne kanony odpowiedniego zachowania, zarówno po stronie pacjenta jak i odwiedzającego. Jak odpowiednio zachowywać się przebywając w szpitalu?

 A. Będąc pacjentem:

 1. Szanuj personel.
  Nie powinieneś traktować w sposób przedmiotowy lekarzy, pielęgniarek oraz personelu pomocniczego (salowych, portiera). Ich zadaniem jest opieka nad pacjentem, jednak musisz pamiętać, że nie jesteś jedynym pacjentem w szpitalu.
 2. Nie przeszkadzaj innym pacjentom.
  Przebywając na sali kilkuosobowej nie przeszkadzaj innym chorym (np. poprzez słuchanie głośnej muzyki, zapalanie lampki podczas ciszy nocnej itp.).
 3. Gdy ktoś Cię odwiedzi, postaraj się przenieść do innego pomieszczenia.
  Pomieszczeniem tym może być świetlica czy też pokój wspólny dla wszystkich pacjentów. Jeżeli stan Twojego zdrowia nie pozwala na to, rozmawiaj z gośćmi półgłosem, by nie przeszkadzać innym. Pamiętaj, iż obecność zbyt wielu odwiedzających na sali może być bardzo męcząca dla pozostałych chorych. Uprzedź ich zatem wcześniej o planowanych odwiedzinach i zapytaj od razu, czy nie będzie im to przeszkadzało.
 4. Korzystaj z umiarem ze szpitalnych sprzętów.
  Szpitalne sprzęty, łazienki, sanitariaty są używane przez wszystkich pacjentów. Nie powinieneś więc zbyt długo z nich korzystać. Nie wydłużaj kąpieli, nie okupuj telewizyjnego pilota przez długie godziny.
 5. Zawsze zostawiaj po sobie porządek.

B. Odwiedzając chorego:

 1. Wybierz odpowiedni prezent.
  Jeżeli chodzi o prezent, zawsze możesz kupić kwiaty, które są oznaką Twojej troski o chorego. Pamiętaj jednak by wybrać te, które nie mają zbyt intensywnej woni i nie będą drażnić chorego. Dobrym pomysłem jest kupienie rzeczy, które umilą choremu czas spędzony w szpitalu (książka, czasopisma, płyta z muzyką). Jeżeli wiesz już, że pobyt chorego w szpitalu potrwa jeszcze jakiś czas, możesz kupić np. nowy szlafrok czy też piżamę. Uważaj jednak z kupowaniem jedzenia gdyż chory może mieć przepisaną specjalną dietę.
 2. Przy powitaniu uważaj byś niechcący nie sprawił bólu choremu.
  Witając się z chorym wystarczy jeśli uściśniesz dłoń. Przytulanie się do chorego mogłoby sprawić mu niepotrzebny ból. Unikaj także siedzenia na skraju łóżka, gdyz może to krępować chorego i również sprawiać ból.
 3. Nie poruszaj przykrych tematów.
  Chory i tak ma wystarczająco dużo zmartwień i nie powinieneś obarczać go nowymi.
 4. Nie przedłużaj swojej wizyty.
  Zwłaszcza w sytuacji, gdy chory jest po operacji i potrzebuje odpoczynku, lub gdy widzisz iż pozostali pacjenci znajdujący się w tej samej sali potrzebują spokoju.

C. Gdy dzwonisz do chorego:

 1. Nie dzwoń do chorego zbyt często, gdyż może to męczyć i przeszkadzać innym pacjentom w wypoczynku.
 2. Na początku każdej rozmowy telefonicznej spytaj czy w czymś nie przeszkadzasz.
 3. Nie podejmuj w rozmowach telefonicznych z chorym tematów powodujących wypowiedzi, których nie powinni słuchać obcy, przede wszystkim nie zadawaj pytań, które zmuszają do takich wypowiedzi – pamiętaj, że wypowiedzi mogą być słuchane przez inne osoby (pacjentów, personel).
 4. Nie rozmawiaj z chorym zbyt długo, chyba, ze wyraźnie sam tego chce (zbyt długa rozmowa może go męczyć lub przeszkadzać innym pacjentom).

Źródło: wieszjak.pl oraz spec.pl

Czw., 28 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa