Zarząd Krajowy OZZL zwrócił się do Ministra Zdrowia z wnioskiem o stwierdzenie nieważności przepisów § 9 wzoru umowy upoważniającej do wypisywania recept refundowanych z powodu tego, że przepisy te naruszają prawo.
Przewodniczący podkreśla w liście do ministra iż ,§9 ust.1 pkt 1 umowy zawiera powtórzenie przepisów o obowiązku zwrotu przez lekarza „kwoty nienależnej refundacji”, które były w art. 48 ust. 8 ustawy refundacyjnej i zostały w styczniu br. uchylone przez sejm. Ponieważ umowa zawierana jest na podstawie ustawy refundacyjnej, jej treść musi być zgodna z wytycznymi zawartymi w tej ustawie. Zatem kara „zwrotu nienależnej refundacji” nie może być umieszczona w umowie, bo jest z ustawą sprzeczna.
Ponad to §9 ust.1 pkt 2 i pkt 3 umowy zawierają zapisy o karach umownych, które są niezgodne z przepisami kodeksu cywilnego. Kary umowne mogą być stosowane tylko wtedy, gdy strona nakładająca karę doświadczyła od drugiej strony szkody. NFZ może nakładać na lekarzy kary umowne w przypadkach uchybień o charakterze administracyjnym, porządkowym, a nawet błędów literowych na recepcie, a to nie powoduje żadnych szkód dla NFZ. Przewodniczący Bukiel podkreślił także, iż negatywną opinię dotyczącą karania lekarzy wyraził także Rzecznik Praw Pacjenta.
„Doceniając fakt, że to Pan Minister złożył wniosek o odwołanie prezesa NFZ musimy jednak zaznaczyć, że sama zmiana osoby prezesa nie stanowi jeszcze rozwiązania problemu. Konieczna jest zmiana tych decyzji odwołanego prezesa, które ten problem stworzyły” czytamy w liście Przewodniczącego Zarządu Krajowego OZZL do Ministra Zdrowia.
Pełna treść wystąpienia dostępna jest na stronie internetowej OZZL.
Źródło: www.ozzl.org.pl