Szpital dziecięcy "Polanki" przekształcił się w spółkę
Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Gdańsku przekształcił się w spółkę z o.o. Właścicielem spółki jest samorząd województwa.
Planuje się modernizację oddziału rehabilitacji dzieci i generalny remont głównego pawilonu szpitala. Być może w formule PPP.
W Krakowie nie połączą się giganci
Nie potwierdzają się informacje o możliwości połączenia Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Powodem domniemanego połączenia placówek miał być fakt, że Szpital Uniwersytecki nie ma możliwości realizacji budowy nowej uniwersyteckiej kliniki w Prokocimiu, gdzie mogliby kształcić się studenci. Tymczasem zaplecze takie powstaje w Szpitalu im. Jana Pawła II.
Chęci połączenia nie potwierdzają podmioty tworzące obydwóch szpitali.
Samorząd chce przekształcać szpitale, a związkowcy szykują się do protestów
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przygotował listę 10 zadłużonych szpitali wojewódzkich, które - jeśli nie poprawią swoich wyników finansowych - zostaną przekształcone w spółki prawa handlowego. Związkowcy zapowiadają akcje protestacyjne.
Twierdzą, że szpitale, których przekształcenie zapowiada samorząd województwa, mają strategiczne znaczenie dla zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców regionu i dlatego (sic!) nie można ich przekształcać w spółki.
W Elblągu myślą o przekształceniu szpitala
Od jakiegoś czasu mówi się, że Szpital Miejski w Elblągu ma zostać spółką ze 100-procentowym udziałem miasta na początek. Władze Elbląga szukają jednak prywatnego partnera, który zechce zainwestować w szpital. Ostatecznej decyzji o przekształceniu póki jednak nie ma. Samorząd zdecydował, że poszuka jeszcze sposobu na oddłużenie placówki.
Powiat kwidzyński sprzedaje udziały szpitalnej spółki
W kwietniu br. powiat kwidzyński ogłosił przetarg na sprzedaż około 8o proc. udziałów w szpitalnej spółce. Przeciw decyzji samorządu wystąpiła grupa inicjatywna, na której czele stoi były dyrektor szpitala.
Władze powiatu chcą znaleźć inwestora, bo szpital się zadłuża. Przekonują, że próba sprzedaży udziałów szpitala to ruch wyprzedzający zjawisko konsolidacji na rynku. Planują, że w umowie z ewentualnym inwestorem będzie gwarancja: bez podmiotu, który ma co najmniej 10 proc. udziałów, nie będzie można zlikwidować szpitalnej spółki, znacznie ograniczyć jej działalności, czy nie realizować programu, do którego inwestor zobowiązuje się, składając ofertę kupna.
Oponenci dla tego pomysłu szykują powiatowe referendum.