Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Świadczenia medyczne przez Internet, a zwolnienie z VAT

Świadczenia medyczne przez Internet, a zwolnienie z VAT fotolia.pl

Wbrew stanowisku organu podatkowego – o braku możliwości skorzystania z analizowanego zwolnienia (art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług – ustawa o PTU) nie przesądza fakt świadczenia usług za pośrednictwem Internetu, ze wspomaganiem systemu komputerowego ułatwiającego komponowanie jadłospisów. W ocenie Sądu nie można bowiem w sposób generalny wykluczyć, że usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia będą świadczone przez Internet.

Przesłanki skorzystania z analizowanego zwolnienia wskazane zostały w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o PTU, a przepis ten nie zawiera przesłanki wyłączającej możliwość skorzystania ze zwolnienia dla usług świadczonych przez Internet. Biorąc to pod uwagę wydaje się, że w świetle obowiązującego stanu normatywnego możliwości takiej nie można wykluczyć, choć podkreślenia wymaga, że opisany we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji stan faktyczny nie pozwala na przyjęcie, że opisane przez skarżącą usługi stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o PTU.

uwaga! w omawianej sprawie Sąd uznał jednocześnie, że usługi świadczone przez skarżącą w opisanym przez skarżącą stanie faktycznym nie są świadczeniami medycznymi stąd z tego powodu nie mogą korzytsać ze zwolnienia.

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 stycznia 2012 r. sygn. I SA/Po 767/11

Źródło: Orzecznictwo NSA

Czw., 3 Mj. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel