InTraMed C2C - transfer innowacji w sektorze medycznym z klinik do firm – jest projektem realizowanym, przez Departament Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, od 1 kwietnia 2010 do 31 marca 2013 w ramach programu dla Europy Środkowej (CE).
Pomysł projektu narodził się w wyniku codziennej pracy w zakresie zarządzania klastrami medycznymi przez partnera Projektu „Clusterland" w Górnej Austrii. Z oceny procesu transferu innowacji z klinik do firm (MŚP) wynika, że proces ten jest ogólnie słabo rozwinięty w całej Europie.
Głównym celem projektu jest nabycie doświadczenia w zakresie współpracy i transferu innowacji z klinik do MŚP poprzez inicjowanie jej między tymi dwoma partnerami. Projekt koncentruje się na temacie "Wspieranie innowacji w Europie Środkowej" poprzez "Ustalenie zdolności do rozpowszechniania i stosowania innowacji".
Termin "innowacyjność" oznacza stworzenie czegoś nowego, co może być wynalazkiem, a dodatkowo musi być ekonomicznie efektywne. Poznanie procesów biznesowych, związanych z transferem innowacji, powinno przyczynić się do poprawy wdrożenia innowacyjnych produktów, procedur i procesów a poprzez to również jakości świadczenia opieki zdrowotnej.
Projekt jest realizowany przez 10 partnerów z 7 krajów, a głównymi odbiorcami, do których jest adresowany, są:
- Kliniki / szpitale akademickie i inne podmioty działalności leczniczej
- MŚP – małe i średnie przedsiębiorstwa
- Sektor badawczo rozwojowy (B+R)
- Sektor ubezpieczenia zdrowotnego,
- Decydenci polityczni
Celem projektu jest również stworzenie europejskiej sieci transferu innowacji w określonym obszarze tematycznym i określonych grup docelowych. Dużym wyzwaniem dla Projektu, z uwagi na zróżnicowanie struktury i organizację tworzonej sieci, jest rozwój innowacji w procesie zarządzania. IntraMED-C2C rozpoczął opracowanie i dostarczenie narzędzi pozwalających na zwiększenie dostępu małych i średnich przedsiębiorstw (lokalnych i na skalę europejską) do potencjału innowacji w klinikach. MŚP są bardzo zainteresowane uzyskaniem dostępu do tego typu wiedzy aby odnieść sukces w transferze innowacji z klinik do przemysłu. Mają one również elastyczność potrzebną do opracowania labtypów, prototypów i małych rozwiązań biznesowych inspirowanych codzienną pracą personelu medycznego. Takim narzędziem ułatwiającym dostęp MŚP do klinik są warsztaty.
W ramach projektu organizuje się innowacyjne warsztaty pilotażowe. Dzięki którym IntraMED-C2C monitoruje, analizuje i porównuje sytuację w krajach uczestniczących w projekcie.
Szczegóły na stronie: http://intramed-c2c.eu/
Źródło: informacja prasowa