Na stronach internetowych Rzecznika Praw Pacjenta opublikowana została informacja, z której wynika, że pacjent ma możliwość składania oświadczenia o potwierdzeniu zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku stanu nagłego i leczenia w szpitalu. Chodzi tu o przypadki, gdy pacjent w ww. sytuacjach nie ma możliwości przedstawienia świadczeniodawcy dowodu objęcia ubezpieczeniem (np. druk RMUA) przy okazji udzielenia mu pomocy lekarskiej.
Jednocześnie Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że złożenie przez pacjenta takiego oświadczenia nie zwalnia go z obowiązku złożenia dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne.
Pacjent może przedstawić dokument w późniejszym terminie jeśli:
- w stanie nagłym świadczenie zostało udzielone w szpitalu - dokument powinien zostać przedstawiony nie później niż w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, o ile chory nadal przebywa w szpitalu, a jeśli nie było to możliwe - w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczeń;
- w stanie nagłym świadczenie zostało udzielone w ambulatorium (poradnia/ przychodnia) - dokument powinien zostać przedstawiony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczeń.
Wystąpienie do Prezesa NFZ w tej sprawie oraz odpowiedź można przeczytać tutaj.