Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wszystkie kobiety w ciąży mogą już korzystać z badań prenatalnych

Wszystkie kobiety w ciąży mogą już korzystać z badań prenatalnych fotolia.pl

Od 5 czerwca br. każda kobieta będąca w ciąży, niezależnie od wieku, może wykonać bezpłatne badania prenatalne. Dotychczas badania prenatalne mogły wykonać kobiety, które skończyły 35 lat. 

Ministerstwo Zdrowia zniosło ograniczenia wiekowe dla ciężarnych kobiet, które chciałyby wykonać badania prenatalne. Aby je wykonać, potrzebne jest tylko skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę, które zawiera informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach.

Badania te pozwalają wcześnie wykryć wady płodu oraz rozpocząć ich diagnostykę we wczesnym okresie ciąży oraz – w miarę możliwości – rozpocząć leczenie jeszcze w okresie płodowym. Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet.

Priorytetowe badania prenatalne należy wykonać:

  • na etapie poradnictwo i badania biochemiczne – pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży,
  • na etapie poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych: w I trymestrze – pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, w II trymestrze – pomiędzy 18 a 22 tygodniem i 6 dniem ciąży.

Skierowanie na badania wystawia lekarz, który prowadzi ciążę. Musi ono zawierać  informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach.

Do etapu poradnictwa i badań genetycznych oraz pobrania materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu lub kordocenteza) potrzebne jest skierowanie z informacją o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości. Trzeba do niego dołączyć również wyniki badań, które potwierdzają zasadność skierowania. Wystawia je lekarz który prowadzi ciążę lub lekarz z etapu poradnictwo i badania biochemiczne lub poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych.

Źródło: MZ

 

Wt., 11 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska