Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kursy kwalifikacyjne ratowników medycznych - jest rozporządzenie

Kursy kwalifikacyjne ratowników medycznych - jest rozporządzenie fotolia.pl

Wydano rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych ratowników medycznych.

W Dzienniku Ustaw pojawił się akt wykonawczy do art. 92 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych, dotyczący kursów kwalifikacyjnych osób wykonujących zawód ratownika. Zgodnie z ustawą kursy te mają na celu uzyskanie przez ratownika medycznego dodatkowej wiedzy i dodatkowych umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych.

Rozporządzenie z 22 maja określa zakres problematyki kursów kwalifikacyjnych; sposób i tryb odbywania i zaliczania kursu kwalifikacyjnego, a także wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego (wzór stanowi załącznik do rozporządzenia).

Kursy kwalifikacyjne, zgodnie z przepisami aktu wykonawczego, będą obejmować problematykę stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej; wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania zalecanego szczepienia ochronnego wskazanego w wykazie, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 10 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi lub szczepienia przeciw COVID-19 oraz przeprowadzania tych szczepień.

Ponadto, rozporządzenie mówi o formule zajęć w czasie kursów oraz ich zaliczania. Odbywać się to będzie w formie egzaminów teoretycznych lub praktycznych. Egzamin teoretyczny będzie przeprowadzany w formie testu (co najmniej 30 pytań) lub w formie ustnej (trzy pytania), natomiast praktyczny w formie wykonania trzech losowo wybranych zadań egzaminacyjnych sprawdzających praktyczne umiejętności w symulowanych warunkach.

Rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw 4 czerwca 2024 r. pod pozycją numer 826.

Wt., 11 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński