Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Udostępnianie dokumentacji medycznej pocztą. WSA podziela stanowisko RPP

Udostępnianie dokumentacji medycznej pocztą. WSA podziela stanowisko RPP fot.pixabay

Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że placówka medyczna ma obowiązek wysyłki pacjentowi, na jego żądanie, dokumentacji medycznej pocztą. Stanowisko RPP potwierdził niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sąd zgadza się z RPP

15 maja 2024 r. przed WSA w Warszawie zapadł wyrok dotyczący kwestii udostępniania dokumentacji medycznej pacjentom. Sąd oddalił skargę podmiotu leczniczego i przyznał rację Rzecznikowi Praw Pacjenta odnośnie tego, że pacjent ma prawo żądać, aby placówka medyczna przesłała mu kopię jego dokumentacji medycznej pocztą na adres zamieszkania.

W stanie faktycznym sprawy podmiot medyczny odmawiał swoim pacjentom udostępniania dokumentacji we wskazany sposób, nawet jeśli z przyczyn obiektywnych nie byli oni w stanie osobiście jej odebrać.

RPP uznał, że brak realizacji prawa pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej w zakresie wysyłki tej dokumentacji pocztą stanowi praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów w tym zakresie. Rzecznik podniósł również, że podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych, w ramach realizacji prawa pacjenta do dokumentacji medycznej, ma obowiązek podjęcia takich działań organizacyjnych, które zapewnią faktyczną realizację tego prawa.

Skarga na decyzję RPP została oddalona przez sąd administracyjny. WSA podzielił stanowisko Rzecznika i uznał, że udostępnianie dokumentacji medycznej powinno być wygodne przede wszystkim dla pacjentów, a nie dla podmiotów leczniczych.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 15.05.2024 r., sygn. V SA/Wa 1827/23, jest nieprawomocny. Na dzień publikacji niniejszego artykułu nie zawiera on uzasadnienia.

Wysyłka dokumentacji za opłatą

Niezależnie od stanowiska sądu, RPP w swoim komunikacie pochylił się również nad kwestią opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej.

Zgodnie z przepisami pierwsze udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi następuje bezpłatnie. Za każde następne placówka medyczna może od pacjenta pobrać opłatę (aktualnie 53 gr za jedną stronę kopii takiej dokumentacji). Jednakże koszt wysyłki dokumentacji stanowi dodatkową opłatę związaną z realizacją doręczenia mu dokumentacji w dogodny dla niego sposób. Oznacza to, że za wysyłkę dokumentacji medycznej pacjent może zostać obciążony kosztami, niezależnie od tego, czy będzie to pierwsze czy kolejne udostępnienie.

RPP wskazał, że placówka medyczna nie może zarabiać na wysyłce dokumentacji, a koszty którymi może obciążyć pacjenta, muszą być tożsame z kosztami, które placówka poniosła w związku z wysyłką (tj. zgodnie z cennikiem operatora pocztowego).

Z informacją Rzecznika Praw Pacjenta można zapoznać się tutaj 

Z treścią wyroku WSA w Warszawie można zapoznać się tutaj 

Czw., 23 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak