Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiatowe Centra Zdrowia. MZ odpowiada na interpelację poselską

Powiatowe Centra Zdrowia. MZ odpowiada na interpelację poselską fotolia.pl

Na czym będzie polegała pomoc oferowana w Powiatowych Centrach Zdrowia w ramach tzw. sieci wsparcia?

Jakie są przewidywane terminy utworzenia i wdrożenia PCZ jako elementu systemu opieki zdrowotnej?

Jakie są planowane inwestycje w infrastrukturę w celu dostępności PCZ dla mieszkańców z obszarów wiejskich?

Na takie pytania postawione w jednej z interpelacji poselskich odpowiedzi udzieliło Ministerstwo Zdrowia.

Resort przekazał, że utworzenie PCZ jest planowane na obszarach pozbawionych odpowiedniej diagnostyki, tak aby zapewnić pacjentom równy dostęp do leczenia ambulatoryjnego i świadczeń specjalistycznych. Ministerstwo przeprowadziło wstępną analizę rozwiązań, a celem powołania Centrów ma być wzmocnienie roli szpitali powiatowych poprzez rozszerzenie ich możliwości diagnostycznych i zakresu świadczeń ambulatoryjnych.

W odpowiedzi na interpelację wskazano również, że na późniejszym etapie planuje się zapewnienie dostępu do świadczeń w powiatach, w których nie ma szpitala powiatowego. Określenia wymaga w pierwszej kolejności zakres świadczeń, do których zapewniony będzie dostęp na poziomie powiatu.

Proponowane rozwiązania mają charakter zmiany systemowej i wymagają przygotowania kompleksowych rozwiązań uwzględniających wszystkie uwarunkowania obecnie funkcjonującego systemu ochrony zdrowia.

Według Ministerstwa, projekt zakładający utworzenie PCZ usprawni proces decyzyjny odnoszący się do sposobu kontraktowania świadczeń przez NFZ z uwzględnieniem podstawowych potrzeb pacjentów. Resort liczy, że Centra przyczynią się do zniwelowania tzw. „białych plam” w podstawowych zakresach świadczeń z jednoczesnym tworzeniem warunków zapewniającym ich wysoką jakość.

W ocenie MZ konieczne jest również uwzględnienie kosztów, jakie wiążą się z takim rozwiązaniem i ich wpływu na budżet, jakim dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Z treścią interpelacji oraz odpowiedzi można zapoznać się tutaj: www.sejm.gov.pl 

Śr., 15 Mj. 2024 0 Komentarzy
Przemysław Matysiak
Redaktor Przemysław Matysiak