Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

#feriezsanepidem - bezpieczny wypoczynek

#feriezsanepidem - bezpieczny wypoczynek fotolia.pl

Zimowa przerwa międzysemestralna, jak co roku, jest ruchoma i przypada w różnych terminach, w zależności od regionu. Od 15 stycznia wypoczywają już uczniowie z województwa: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Pierwsza tura ferii zakończy się 28 stycznia.

Dzieci w pozostałych województwach będą odpoczywać w następujących terminach:

 • 22 stycznia - 4 lutego – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
 • 29 stycznia - 11 lutego – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
 • 12 lutego - 25 lutego – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

W tym okresie sanepid będzie sprawdzał warunki w miejscach wypoczynku w każdej formie – zarówno wyjazdowej np. na obozach, jak i w miejscu zamieszkania, np. na półkoloniach i „zimach w mieście”.

Zakres kontroli jest szeroki - zawiera m.in. ocenę warunków pobytu uczestników, bezpiecznej aktywności, higieny przygotowania i spożywania posiłków. Kontrole mogą mieć charakter planowy lub interwencyjny - po zgłoszeniu nieprawidłowości np. przez opiekunów uczestnika obozu.

Inspektorzy podczas kontroli ocenią m.in.:

 • warunki zakwaterowania, w szczególności zachowanie limitu miejsc - niedopuszczenie do nadmiernego zagęszczenia miejsc noclegowych w pomieszczeniach;
 • mikroklimat pomieszczeń: sprawną wentylację grawitacyjną lub mechaniczną, otwieralność okien co najmniej 50% ich powierzchni, odpowiednią temperaturę zależną od sposobu wykorzystania pomieszczenia;
 • zapewnienie dostatecznej ilości urządzeń sanitarnych, w tym dostęp do bieżącej ciepłej wody i środków utrzymania higieny osobistej;
 • stan techniczny mebli i sprzętów;
 • bieżącą czystość miejsc wypoczynku, mebli i sprzętów;
 • posiadanie przez personel aktualnej dokumentacji zdrowotnej;
 • sposób zapewnienia opieki medycznej;
 • warunki bezpieczeństwa żywności i żywienia;
 • stan czystości terenu wokół miejsca, w którym zorganizowany jest wypoczynek.

Jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, szczegółowe informacje na temat organizatora oraz miejsca, można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: www.wypoczynek.men.gov.pl. Na stronie tej można dowiedzieć się również czy wypoczynek został zarejestrowany. 

Sanepid i inne służby, które sprawują nadzór nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas wypoczynku zimowego organizowanego na terenie kraju, również będą korzystały z tej bazy.

Jeśli warunki higieniczno-sanitarne w miejscu pobytu dziecka będą budzić wątpliwości, można to zgłosić do właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Z wypoczynku zorganizowanego każdego roku korzysta ponad 100 000 dzieci.

Źródło: GIS

Czw., 18 St. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś