Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego Paweł Pikula w imieniu wszystkich członków Konwentu zwrócił się z wnioskiem do Prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza o złagodzenie wymagań określonych w §11 Zarządzenia nr 81/2011/DSOZ z dnia 4 listopada 2011r. Prezesa NFZ z sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju AOS dla poradni neonatologicznych, poradni preluksacyjnych, poradni chorób naczyń, poradni kardiologii dziecięcej, poradni neurologii dziecięcej, poradni gastrologicznych, poradni urologicznych, poradni chorób zakaźnych funkcjonujących w strukturach szpitali powiatowych.
Zdaniem samorządowców województwa lubelskiego, czas pracy poradni określony wymogami w/w przepisu jest nadmierny w stosunku do potrzeb pacjentów i znacznie podnosi koszty funkcjonowania tych poradni, co powoduje nierentowność pracy takich poradni w mniejszych ośrodkach i ograniczenie liczby tych poradni tylko do dużych miast. Starostowie podnoszą także, że przy realizacji faktyczny efekt nowych przepisów będzie zdecydowanie niekorzystny dla pacjentów, gdyż zostanie bardzo utrudniony dostęp do wymienionych wyżej poradni specjalistycznych.
W związku z powyższym Starostowie wnioskują o bardziej elastyczne określenie norm czasu pracy poradni, uwzględniające racje ekonomiczne świadczeniodawców oraz faktyczne potrzeby pacjentów.