Rzecznik Praw Pacjenta przygotował publikację pt. „Nawigator Pacjenta. Praktyczny poradnik jak poruszać się w systemie ochrony zdrowia”. Jedną z kwestii poruszanych w poradniku są informacje dotyczące tego, jak powinna przebiegać wizyta u lekarza pacjenta, który jest niepełnoletni. Czy zawsze taka wizyta odbywa się w obecności rodzica? – na te i inne pytania odpowiada publikacja, której fragmenty przytaczamy w niniejszym artykule.
Wizyty lekarskie małoletniego pacjenta co do zasady odbywają się w obecności rodzica lub opiekuna prawnego. Jeśli pacjent ukończył 16 lat, wtedy zgodę na leczenie lub wykonanie badania musi wyrazić zarówno rodzic, jak i sam małoletni pacjent.
Zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest otrzymanie pomocy lekarskiej dla dziecka, pomimo że w danej chwili dziecko nie przebywa pod opieką rodziców lub przedstawicieli ustawowych. Zatem rodzic nie może osobiście zgłosić się na wizytę lekarską ze swoim dzieckiem. Małoletni pacjent przebywa wtedy najczęściej pod opieką opiekuna faktycznego. Opiekunem faktycznym jest osoba sprawująca, bez obowiązku ustawowego, stałą opiekę nad pacjentem, który ze względu na wiek, stan zdrowia albo stan psychiczny opieki takiej wymaga. Opiekun faktyczny, który opiekuje się dzieckiem podczas nieobecności rodziców może zabrać dziecko do lekarza. Opiekunem faktycznym może być członek rodziny, osoba bliska lub inna osoba sprawująca opiekę nad pacjentem. Opiekun faktyczny nie może wyrazić́ zgody na zabieg o podwyższonym ryzyku, np. operację, inwazyjne badanie czy wykonanie iniekcji.
Jeżeli pacjent skończy 18 lat może nadal korzystać z opieki lekarza POZ w dotychczasowej przychodni. Zmiana lekarza powinna nastąpić tylko jeżeli do tej pory pacjent pozostawał pod opieką pediatry. Jeśli lekarz, do którego pacjent był zapisany przed 18 r. ż. to specjalista medycyny rodzinnej, taka zmiana nie jest potrzebna.
Źródło: RPP