10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jedna na osiem osób na całym świecie doświadcza trudności zdrowia psychicznego, które mogą wpływać na jej zdrowie fizyczne, samopoczucie, sposób nawiązywania kontaktów z innymi i źródła utrzymania. Aż 8 mln Polaków doświadczyło trudności związanych ze zdrowiem psychicznym.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2023 to okazja dla ludzi i społeczności do zjednoczenia się pod hasłem „Zdrowie psychiczne jest uniwersalnym prawem człowieka”, aby poszerzać wiedzę, podnosić świadomość i inicjować działania promujące i chroniące zdrowie psychiczne każdego człowieka jako uniwersalne prawo człowieka.
Zdrowie psychiczne jest podstawowym prawem człowieka przysługującym każdemu człowiekowi. Każdy, kimkolwiek i gdziekolwiek się znajduje, ma prawo do najwyższego osiągalnego standardu zdrowia psychicznego. Obejmuje to prawo do ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia psychicznego, prawo do dostępnej, akceptowalnej i dobrej jakości opieki oraz prawo do wolności, niezależności i włączenia społecznego.
Dobre zdrowie psychiczne ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak jedna na osiem osób na całym świecie cierpi na schorzenia psychiczne, które mogą mieć wpływ na ich zdrowie fizyczne, dobre samopoczucie, sposób, w jaki łączą się z innymi i źródła utrzymania. Problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają także coraz większą liczbę nastolatków i młodych ludzi.
Choroba psychiczna nie powinna nigdy być powodem do pozbawienia danej osoby praw człowieka lub wykluczenia jej z decydowania o własnym zdrowiu. Jednak na całym świecie osoby cierpiące na choroby psychiczne w dalszym ciągu doświadczają szerokiego zakresu naruszeń praw człowieka. Wiele z nich jest wykluczonych z życia społecznego i dyskryminowanych, a wiele innych nie ma dostępu do potrzebnej im opieki psychiatrycznej lub może uzyskać dostęp jedynie do opieki, która narusza ich prawa człowieka.
WHO w dalszym ciągu współpracuje ze swoimi partnerami, aby zapewnić cenienie, promowanie i ochronę zdrowia psychicznego oraz podjęcie pilnych działań, aby każdy mógł korzystać ze swoich praw człowieka i uzyskać dostęp do potrzebnej mu wysokiej jakości opieki w zakresie zdrowia psychicznego. Dołącz do kampanii Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2023, aby dowiedzieć się więcej o swoim podstawowym prawie do zdrowia psychicznego oraz o tym, jak chronić prawa innych.
Źródło: WHO