Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lokalne centra zdrowia w miejsce małych i średnich szpitali

Lokalne centra zdrowia w miejsce małych i średnich szpitali fot. KRiSfoto – Krzysztof Rafał Siekielski

Koniec z przerzucaniem pacjenta między różnymi stopniami systemu – Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich proponuje w swoim stanowisku wprowadzenie głębokich zmian systemowych. Chodzi o wykorzystanie potencjału małych i średnich szpitali poprzez przekształcenie tych podmiotów lub ich konsorcjów w lokalne centra zdrowia. Zmiany mają przystosować system ochrony zdrowia do potrzeb społecznych.

Zdaniem starostów i prezydentów miast na prawach powiatu z całej Polski, dzisiejszy system ochrony zdrowia nie przystaje do potrzeb społecznych. Dotyczy to również funkcjonowania tego systemu na poziomie powiatowym.

Niewykorzystany potencjał

Z jednej bowiem strony istnieje sieć podmiotów szpitalnych udzielających świadczeń na poziomie podstawowym (głównie szpitale I i II stopnia), z drugiej jednak potencjał tych podmiotów nie jest szeroko wykorzystywany w obszarach wykraczających poza lecznictwo szpitalne.

Konsekwencje obecnego systemu dla pacjenta

Skutki tego stanu rzeczy ponosi przede wszystkim pacjent, który często jest przerzucany pomiędzy poszczególnymi stopniami systemu.

Recepta na lepszy system

Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich apeluje o wprowadzenie głębokich zmian systemowych, które umożliwią wykorzystanie potencjału małych i średnich szpitali poprzez przekształcenie tych podmiotów lub ich konsorcjów w lokalne centra zdrowia.

Zadania lokalnych centrów zdrowia

Zakres działania lokalnych centrów zdrowia obejmowałby :

  • profilaktykę i promocję zdrowia w społeczności lokalnej (obszar działania lokalnego centrum zdrowia, konsorcjum lokalnych centrów zdrowia),
  • podstawowe oddziały szpitalne (oddział wewnętrzny, chirurgia ogólna planowa, oddział pediatryczny, ginekologia i położnictwo – przy liczbie porodów nie mniejszej niż ustalony przez Ministra Zdrowia wskaźnik jakościowy),
  • opiekę długoterminową w tym świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w warunkach domowych;
  • współpracę z POZ i części AOS (poprzez powiązanie POZ i AOS z lokalnym centrum zdrowia na podstawie umowy cywilnoprawnej lub prowadzenie działalności bezpośrednio przez lokalne centrum zdrowia),
  • opiekę psychologiczną i psychiatryczną środowiskową,
  • koordynację leczenia pacjentów w innych ośrodkach (opiekun pacjenta przy współpracy z POZ).
  • koordynację współpracy z innymi podmiotami na obszarze działania lokalnego centrum zdrowia w zakresie jego działania (domy pomocy społecznej, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki interwencji kryzysowej, centra usług społecznych, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, placówki wsparcia dziennego, jednostki systemu pieczy zastępczej, państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni).

Jak podnoszą samorządowcy w swoim stanowisku, miałoby to odbywać się przy jednoczesnej możliwości kontraktowania innych świadczeń na dotychczasowych zasadach.

Czw., 15 Czrw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka