Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skierowanie do ZOL na nowych zasadach

Skierowanie do ZOL na nowych zasadach fotolia.pl

Do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw zostało skierowanie rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo – leczniczych i pielęgnacyjno – opiekuńczych. Rozporządzenie zmienia zasady kierowania pacjentów do zakładów opiekuńczo – leczniczych i zakładów pielęgnacyjno – opiekuńczych.

Zmiana dotyczy rezygnacji z rozpatrywania w skali Barthel pacjentów chorujących na AIDS. Uznano za zasadne rezygnację ze stosowania skali Barthel przy kwalifikacji pacjentów chorych na AIDS do przyjęcia do zakładu opiekuńczo-leczniczego albo zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego. W przypadku pacjentów chorych na AIDS wynik oceny w skali Barthel nie powinien być także brany pod uwagę jako kryterium decydujące o zakończeniu udzielania świadczeń w ramach opieki długoterminowej.

Skala Barthel stosowana jako podstawowy wymóg kwalifikacyjny do zakładów opiekuńczych jest skalą oceniającą zdolność pacjenta do wykonywania codziennych czynności. Wynik 40 lub mniej punktów w skali Barthel stanowi obecnie kryterium kwalifikacyjne do objęcia świadczeniami, a wynik powyżej 40 punktów stosowany jest jako podstawa do wypisania z zakładu opiekuńczego.

Osoby chore na AIDS, nawet z wieloma chorobami oportunistycznymi, nie doświadczają znacznego deficytu w wykonywaniu codziennych czynności i często funkcjonują w miarę sprawnie do ostatnich dni życia. Z tego powodu osiągnięcie przez takie osoby obecnego kryterium kwalifikacyjnego może mieć charakter jedynie okresowy i krótkotrwały. Należy jednak podkreślić, że pacjenci chorzy na AIDS potrzebują całodobowej, często specjalistycznej, opieki długoterminowej.

Pt., 5 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek