Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sytuacja szpitali powiatowych głównym tematem Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego

Sytuacja szpitali powiatowych głównym tematem Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego fotolia.pl

17 lutego br. odbył się Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego. Gospodarzem spotkania był Powiat Ostrowiecki. Posiedzeniu przewodniczył starosta buski Jerzy Kolarz.

Tematykę spotkania, zorganizowanego w muzeum na Krzemionkach, zdominował problem funkcjonowania szpitali powiatowych w kontekście ostatnich uregulowań dotyczących wysokości płac personelu i wycen procedur medycznych.

Szczegółowe analizy dotyczące finansowania świętokrzyskich lecznic w minionym roku przedstawiła zaproszona na Konwent Małgorzata Kiebzak – dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału NFZ.

We wspomnianym okresie do powiatowych szpitali trafiło około 450 mln złotych więcej, a Fundusz sfinansował wszystkie nadwykonania. Z racji korekt kontraktów jeszcze w lutym ma być rozdysponowana wśród świętokrzyskich szpitali kwota 16 mln zł, a w maju ma się pojawić nowa, wyższa wycena świadczeń.

Oprócz wzrostu wynagrodzeń na koszt funkcjonowania szpitali mają wpływ także podwyżki cen nośników energii, na co zwrócił uwagę Starosta Sandomierski Marcin Piwnik, przedstawiając wysokość opłat za gaz powiatowego szpitala w Sandomierzu.

Obok tych obaw dotyczących pieniędzy dla szpitali podczas piątkowego Konwentu starostowie zajęli się także konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2022 r., który zakwestionował sposób interpretacji przepisu przewidującego czasowe zatrzymanie prawa jazdy w wypadku przekroczenia przez kierowcę dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub przewożenia osób ponad przewidywany limit. Decyzja administracyjna starosty o zatrzymaniu uprawień do kierowania pojazdami nie będzie już wydawana automatycznie.

Źródło: www.konecki.powiat.pl

Pon., 20 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska