Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Współczynnik PSZ jednak zostaje do 30 czerwca

Współczynnik PSZ jednak zostaje do 30 czerwca fot.canva

Współczynnik PSZ, który został wprowadzony we wrześniu 2022, jako instrument pomocowy dla szpitali, które dostały za niskie kontrakty na sfinansowanie ubiegłorocznych podwyżek, na razie zostaje. Zarządzenie Prezesa NFZ w tej sprawie weszło w życie 14 lutego i będzie miało zastosowanie do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych  od 1 stycznia 2023 r.

Zarządzeniem z 13 lutego 2023 r. Prezes NFZ uchylił ust. 6 i 7 w §1 w zarządzeniu z 23 września 2023 w sprawie określenia współczynników korygujących dotyczących świadczeń udzielanych przez świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej uchylono ust. 6 i 7 w §1  z dnia 23 września 2022 r. Przepisy te przewidywały mechanizm zmniejszania wartości współczynnika korygującego. W konsekwencji po zmianie zasad naliczania ryczałtu na I kwartał, poszczególne oddziały NFZ zaczęły „wyzerowywać” szpitalom współczynniki korygujące. Potwierdzały to zresztą dane jakie Związek Powiatów Polskich pozyskał na początku lutego z informatora NFZ o zawartych umowach, przy czym nie we wszystkich województwach aneksy do umów zostały od razu uwidocznione w systemie. W sprawie od razu interweniował Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Ostatecznie Ministerstwo i NFZ zdecydowały się na uchylenie wspomnianych przepisów. Nie zmienia to jednak faktu, że współczynnik ma obowiązywać do 30 czerwca 2023 r. Jeżeli przy okazji zwiększenia wycen, w celu sfinansowania tegorocznych podwyżek, nie zostaną skorygowane skutki tych zeszłorocznych problem powróci.

Sob., 18 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel