Pominięcie w uchwale określenia rozkładu godzin pracy aptek w porze nocnej każdego dnia, oznacza niezrealizowanie normy kompetencyjnej wynikającej z art. 94 ust. 2 ustawy Prawo farmaceutyczne. Może to prowadzić do pozbawienia mieszkańców powiatu dostępności do świadczeń aptekarskich o tej porze – stwierdził Wojewoda Zachodniopomorski w niedawnym rozstrzygnięciu nadzorczym.
Kontrolując uchwałę rady powiatu organ nadzoru ustalił, że pomoc farmaceutyczna na terenie powiatu w ogóle nie jest zapewniona w porze nocnej. Codzienny dyżur wybranych aptek trwa maksymalnie do godz. 19.00, zaś w sezonie od 1 czerwca – 30 września do godz. 20.00.
Prawo farmaceutyczne przesądza, że rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Ustawodawca rozróżnił rozkład godzin pracy aptek w warunkach zwykłych oraz w sytuacjach nadzwyczajnych. Do ustalania zwykłego rozkładu czasu pracy ustawa nakazuje radzie powiatu brać pod uwagę potrzeby ludności, tak by możliwe było zaspokojenie oczekiwań społeczności lokalnej. Z kolei w drugim przypadku, najistotniejsze kryterium stanowi zapewnienie dostępności świadczeń farmaceutycznych w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Plan pracy aptek w sytuacjach nadzwyczajnych ma na celu umożliwienie jak najlepszego i najszybszego skorzystania z niezbędnej pomocy wówczas, gdy nie obowiązuje powszedni czas pracy aptek, a zaistnieje nadzwyczajna, trudna do przewidzenia potrzeba podania leku.
Reasumując, określenie godzin pracy aptek w godzinach nocnych powinno prowadzić do zapewnienia możliwości korzystania z usług świadczonych przez wskazane apteki nie tylko do późnych godzin wieczornych, ale przez całą noc.
Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Zachodniopomorskiego z 17.01.2023 r.
Źródło: e-dziennik.szczecin.uw.gov.pl