Dyrektorzy szpitali się nie cieszą
Kończy się proces legislacyjny związany z nowelizację ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (ustawę poprał Senat), która zakłada m.in. wzrost wynagrodzeń pielęgniarek oraz ograniczenie handlu długami szpitali.
Nowelizacja podtrzymuje m.in. zobowiązanie kierownika SPZOZ do przeznaczenia nie mniej niż 40 proc. kwoty, o którą wzrosły środki przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, na wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych w zakładzie. Trzy czwarte z tych pieniędzy będzie musiało być przeznaczane na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Jest to przejściowy przepis, który ma obowiązywać do 31 grudnia 2012 r.Nowe przepisy wprowadzają również zmiany, których celem jest ograniczenie handlu wierzytelnościami poprzez konieczność uzyskania zgody przez podmiot, który utworzył SPZOZ. W większości przypadków będzie to samorząd. Resort zdrowia uważa, że powstanie nowelizacji wynika z konieczności wzmocnienia wpływu organu założycielskiego na zmianę wierzyciela publicznego SPZOZ. Spowodować ma również ograniczenie wtórnego obrotu długami, co wiązało się z dodatkowymi kosztami.
W projekcie zawarto również zmiany dotyczące uzyskiwania pieniędzy na realizację programów lub projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z UE oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Powstanie też stworzona podstawa prawna do przekazywania pieniędzy w ramach realizacji programów wieloletnich.