Do 27 grudnia trwają konsultacje zmian w Zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna celem zaopiniowania przez uprawnione podmioty.
Zmiany wprowadzone zarządzeniem wynikają z zakończenia przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) prac w zakresie wyceny nowych produktów rozliczeniowych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej – porada pielęgniarki i obejmują finansowanie przez NFZ Kompleksowej Opieki Pielęgniarskiej w ramach opieki przejściowej po przebytej przez świadczeniobiorcę hospitalizacji:
- porady pielęgniarskiej leczenia ran
- porady pielęgniarskiej stomijnej,
- porady pielęgniarskiej urologicznej.
Wdrożenie proponowanej zmiany ma na celu zwiększenie dostępności dla pacjentów do wybranych świadczeń realizowanych przez pielęgniarki w POZ, którzy po przebytej hospitalizacji wymagają wzmożonej opieki pielęgniarskiej oraz edukacji zdrowotnej w zakresie radzenia sobie z chorobą. W efekcie powinno to wpłynąć na wzrost satysfakcji pacjentów ze sprawowanej opieki oraz odnieść pozytywny wpływ na jakość życia pacjenta przewlekle chorego i jego rodziny.
NFZ szacuje, że łączny roczny wydatek na świadczenia zdrowotne z tytułu wprowadzonych zmian wyniesie około 92, 6 mln zł. Zmienione zarządzenia ma mieć zastosowania do świadczeń udzielanych od dnia 1 stycznia 2023 r.
Źródło: NFZ