Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent Powiatów Województwa Opolskiego zajął stanowisko w sprawie sytuacji szpitali powiatowych

Konwent Powiatów Województwa Opolskiego zajął stanowisko w sprawie sytuacji szpitali powiatowych fotolia.pl

1 grudnia br. odbył się Konwent Powiatów Województwa Opolskiego, podczas którego przyjęto stanowisko w sprawie sytuacji szpitali powiatowych. Spotkaniu przewodniczył Józef Swaczyna, Starosta Strzelecki.

Starostowie Powiatów Województwa Opolskiego zawnioskowali o podjęcie działań i wypracowanie rozwiązań systemowych mających na celu poprawę sytuacji finansowej szpitali, gdyż ustawowe podwyżki dla personelu medycznego, które zostały zrealizowane w podmiotach leczniczych, a także rosnące koszty funkcjonowania szpitali powiatowych przyczyniły się do bardzo trudnej sytuacji w tych ważnych dla mieszkańców placówkach.

Jak czytamy w przyjętym stanowisku przychody ze sprzedaży usług medycznych na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia nie pokrywają kosztów działalności operacyjnej, co skutkuje rosnącym zadłużeniem i deficytem. Prognozowana strata finansowa szpitali powiatowych z terenu województwa opolskiego na koniec bieżącego roku wynosi ok. 55-60 mln zł. Szpitalom grozi całkowita destabilizacja finansowa.

Przewodniczący Konwentu podkreśla, że katastrofalne dla sytuacji finansowej szpitali było włączenie od 1 lipca br. w wycenę świadczeń wszystkich środków, przekazywanych przed 1 lipca 2022 r. na podwyżki wynagrodzeń tzw. odrębnymi strumieniami, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty płynności finansowej. Sytuacja jest dramatyczna. Samorządy powiatowe nie są w stanie dofinansować swoich podmiotów z uwagi, iż same mają olbrzymie problemy ze zbilansowaniem wydatków bieżących. Obecnie dyrektorzy placówek szukają rozwiązań doraźnych, często korzystając z możliwości odroczenia terminu zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Jak czytamy w dalszej części stanowiska, aby system ochrony zdrowia nie uległ załamaniu, konieczna jest korekta działań z poziomu Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Rozwiązania systemowe są niezbędne, aby zapewnić podmiotom medycznym bezpieczeństwo funkcjonowania, oparte o stabilne zasady finansowania, pozwalające pokryć rosnące koszty bieżącej działalności.

Należy pamiętać o tym, że to pacjent i jego dobro są najwyższą wartością w systemie ochrony zdrowia. Dlatego też, w trosce o zdrowie mieszkańców oraz funkcjonowania służby zdrowia na poziomie powiatowym, samorządowcy apelują o podjęcie natychmiastowych działań dla zapewnienia właściwego finansowania oraz pełnego pokrycia wzrostu kosztów funkcjonowania szpitali.

Śr., 7 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska