Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polskie 8-latki mają problem z otyłością brzuszną, nadciśnieniem i depresją

Polskie 8-latki mają problem z otyłością brzuszną, nadciśnieniem i depresją fotolia.pl

Wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, na grupie dwóch tysięcy ośmiolatków nie pozostawiają złudzeń – sytuacja zdrowotna dzieci jest dramatyczna! Zakres badania dotyczył podstawowych parametrów zdrowotnych dzieci w Polsce. Dzieci były badane pod kątem wagi i wzrostu oraz ciśnienia krwi.

Stan zdrowia dzieci pogarsza się, zarówno jeżeli chodzi o otyłość jak i nadwagę. Badanie wykazało narastającą częstość nadwagi i otyłości w grupie dzieci w wieku 8 lat. Aż jedna czwarta polskich ośmioletnich chłopców cierpi na otyłość. Na otyłość cierpią też dziewczynki, tutaj wskaźnik jest nieco niższy i dotyczy jednej piątej z nich. Otyłość i nadwaga to alarmujący problem wśród dzieci. W konsekwencji rośnie w tej populacji odsetek cukrzycy i nadciśnienia.

Na podstawie ankiet u kilku proc. badanych można by rozpoznać objawy depresji, jednak to, co również bardzo martwi to jest to, że tylko o połowie badanych 8-latków rodzice mówili, że mają bardzo dobre samopoczucie.

W związku z takim stanem rzeczy minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, o przygotowaniu dwóch inicjatyw. Pierwsza z nich dotyczy pogłębionych badań profilaktycznych, nad całą populacją ośmiolatków. Druga natomiast polega na przygotowaniu startegii na rzecz zdrowia dzieci.

Jak wskazał minister na konferencji: otwarty zostanie nowy cykl badań, który będzie prowadzony w ramach logiki tzw. badania kohortowego, czyli badany będzie pierwotnie stan zdrowia 7-latków czy w ogóle dzieci w I klasie podstawówki. A potem regularnie co dwa lata, gdy dzieci będą przechodziły do następnych klas, resort będzie przyglądał się ich kondycji zdrowotnej.

Pt., 4 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek