Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowelizacja: Zwolnienie z opłat lokalnych w uzdrowiskach

Nowelizacja: Zwolnienie z opłat lokalnych w uzdrowiskach fotolia.pl

W ramach KWRiST do zaopiniowania wpłynął projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Projektowana ustawa stanowi, że wszyscy mieszkańcy gminy korzystający z lecznictwa uzdrowiskowego na terenie tej gminy będą zwolnieni z opłaty uzdrowiskowej – bez względu na to, czy mieszkają na terenie uzdrowiskowym czy też poza nim.

Zgodnie z aktualnymi przepisami osoby mające miejsce zamieszkania w miejscowości uzdrowiskowej, które w celach zdrowotnych czasowo przebywają w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego położonym w tej miejscowości (miejscowości ich zamieszkania) nie są zobowiązane do uiszczania opłaty uzdrowiskowej. Obowiązek uiszczania takiej opłaty jest natomiast nałożony na osoby mieszkające na terenie danej gminy, ale poza obszarem, któremu nadano status uzdrowiska.

Wprowadzenie dodatkowego zwolnienia z opłaty uzdrowiskowej będzie miało niewielki wpływ na dochody 44 gmin uzdrowiskowych z uwagi na potencjalnie bardzo niewielką liczbę osób, których proponowane zwolnienie może dotyczyć w skali roku. Gdyby przyjąć założenie, że we wszystkich tych gminach obowiązują maksymalne stawki opłaty uzdrowiskowej wynoszące w 2022 r. 4,83 zł, że w skali roku 20 mieszkańców każdej ze wspomnianych 44 gmin uczestniczy w turnusach rehabilitacyjnych w ramach lecznictwa uzdrowiskowego na terenie gminy, w której mieszkają to roczny ubytek przychodów wyniósłby niecałe 120 tys. zł. Kwota utraconej dotacji z budżetu państwa byłaby identyczna. Tak więc przeciętny ubytek przychodów dla jednej gminy wyniósłby, przy tych założeniach, ok. 5500 zł.

Wt., 8 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka