Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w warunkach finansowania programu profilaktyki chorób odtytoniowych

Zmiany w warunkach finansowania programu profilaktyki chorób odtytoniowych fotolia.pl

31 października Prezes NFZ podpisał nowelizację zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju programy zdrowotne – w zakresach: profilaktyczne programy zdrowotne.

Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem związane są w szczególności z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 czerwca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz. U. poz. 1433).

Zmiany te dotyczą uwzględnienia w warunkach finansowania programu profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POCHP), stanowiącego załącznik nr 6 do zmienianego zarządzenia:

  • opisu problemu zdrowotnego zgodnie z aktualnymi danymi epidemiologicznymi zawartymi w OSR do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 czerwca 2022 r.,
  • w ankiecie o stanie zdrowia świadczeniobiorcy w Programie profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POCHP): usunięto zgodę świadczeniobiorcy, która była tożsama ze zgodą określoną w części B, uwzględniono fakt używania papierosów w podziale na tradycyjne i nowatorskie oraz rozszerzono katalog chorób przewlekłych w wywiadzie,
  • w karcie badania lekarskiego zamieniono termin waga na masa ciała oraz uwzględniono pomiar ciśnienia tętniczego,
  • w skali BECKA do oceny depresji wskazano, że ocena powinna dotyczyć dłuższego okresu (zamieniono dobę na miesiąc),
  • usunięcie w ankiecie stanu zdrowia zdublowanego pola z numerem telefonu (zamiast pól tel. komórkowy i tel. kontaktowy – pozostawiono 1 pole, tj. nr telefonu) – zmiana wynikająca z konsultacji,
  • wprowadzono termin oznaczenie sporządzającego zamiast podpis lekarza/sporządzającego, co wskazuje na fakt, że nie musi to być podpis tradycyjny, tj. na wydruku (może być również podpis elektroniczny, bez konieczności wydruku) – zmiana wynikająca z konsultacji.

Ponadto, wprowadzono okres przejściowy dla wymogu posiadania certyfikatu Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie wykonywania Badań Prenatalnych jako dokumentu potwierdzającego umiejętności w zakresie wykonywania badania USG płodu. Do końca 2023 r. dokumentami równoważnymi są łącznie Certyfikat Umiejętności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie wykonywania Badań Ultrasonograficznych oraz Certyfikat FMF (NT scan).

Z treścią zarządzenia można zapoznać się tutaj

Czw., 10 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka