Pacjenci potrzebujący pomocy często, coraz częściej korzystają ze wsparcia psychiatrów, psychologów oraz terapii uzależnień. Aby uzyskać takie świadczenie, nie zawsze potrzebne jest posiadanie specjalistycznego skierowania. To ułatwienie sprawia, że potrzebujący pomocy mogą uzyskać ją szybciej, bez zbędnych formalności.
Kiedy zatem nie jest wymagane posiadanie skierowania w przypadku potrzeby w kryzysie psychicznym?
Bez skierowania można udać się do lekarza psychiatry w trybie ambulatoryjnym, w tym także do jednego z centrów zdrowia psychicznego, w celu leczenia uzależnienia, jeśli pacjent zgłasza się do z powodu uzależnienia lub współuzależnienia a także do szpitala psychiatrycznego oraz na oddział psychiatryczny, w ramach centrum zdrowia psychicznego, w trybie nagłym, po decyzji lekarza, który dyżuruje na izbie przyjęć.
Skierowanie jest natomiast potrzebne w przypadku wizyty u psychologa, wyjątkiem jest stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii– w tym przypadku można dostać się do psychologa bez skierowania. Skierowanie nie jest potrzebne także wtedy, gdy termin wizyty zostanie wyznaczony po terminie odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Skierowanie wymagane jest podczas wizyty u psychoterapeuty w trybie ambulatoryjnym – w poradni zdrowia psychicznego lub w poradni psychologicznej a także w przypadku przyjęcia do szpitala psychiatrycznego, poza stanami nagłymi (takie skierowanie jest wówczas ważne 14 dni).
Ponadto warto zapamiętać, że aby skorzystać ze świadczeń ambulatoryjnych, dzieci i młodzież nie potrzebują skierowania. Zgodę na leczenie muszą wyrazić ich rodzice lub przedstawiciele ustawowi.
W nagłych przypadkach osoba z zaburzeniami psychicznymi lub uzależniona może zgłosić się do szpitala psychiatrycznego bez skierowania. O przyjęciu do szpitala decyduje lekarz, który dyżuruje na izbie przyjęć, po zbadaniu pacjenta.
Skierowanie do psychologa i psychoterapeuty może wystawić dowolny lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ lub pracuje w placówce, która zawarła taką umowę. Może to być lekarz pierwszego kontaktu, ale także lekarz specjalista.
Skierowanie do szpitala psychiatrycznego może wystawić każdy lekarz, również w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej. Takie skierowanie jest ważne 14 dni.
Źródło: RPP