Choć o profilaktyce raka piersi od wielu lat mówi się dużo w przestrzeni publicznej, statystki zachorowalności na tę chorobę nie napawają optymizmem. Według Światowej Organizacji Zdrowia, rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie (w 2021 r. zdetronizował raka płuc). Choroba ta dotyka coraz młodszych osób – przez ostatnie 30 lat niemal dwukrotnie wzrosła zachorowalność u kobiet w wieku 20-49 lat.
- Statystycznie rzecz ujmując, każdego dnia w Polsce ponad 50 kobiet słyszy diagnozę – „wykryliśmy u pani raka piersi.” 15 z tego powodu umiera. Możemy to zmienić. Nowotwór piersi, wykryty we wczesnym stadium, jest chorobą uleczalną – mówi Agnieszka Ford, współorganizatorka kampanii #PomacajSie, realizowanej przez Fundację Kochasz Dopilnuj. - By tak się stało, konieczne jest wykonywanie regularnych badań, do czego namawiamy wszystkie Polki – dodaje.
Październik, który od lat jest miesiącem świadomości raka piersi, to doskonała okazja, by na badania wybrały się szczególnie te panie, które z różnych powodów zaniedbały profilaktykę.
Źródło: ip