Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program rozwoju e-zdrowia w Polsce

Program rozwoju e-zdrowia w Polsce fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia przygotowało „Program rozwoju e-zdrowia w Polsce na lata 2022 – 2027”. Program Rozwoju e-Zdrowia jest dokumentem o charakterze operacyjno-wdrożeniowym. Powstał, aby realizować politykę publiczną „Zdrowa Przyszłość” w obszarze rozwiązań e-zdrowia. Głównymi obszarami Programu Rozwoju jest większe zaangażowanie we własne zdrowie, predykcja zdrowia pacjenta i wsparcie wspomagania decyzji, deinstytucjonalizacja oraz koordynacja opieki oraz wsparcie farmakoterapii.

W dokumencie wskazano, że transformacja cyfrowa w systemie ochrony zdrowia w Polsce intensywnie postępuje. Najważniejszym ogniwem systemu ochrony zdrowia jest pacjent. Wszelkie działania, które realizują instytucje opieki zdrowotnej, skupiają się na tym, aby stan zdrowia każdego Polaka był jak najlepszy. Fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan zależy od wielu czynników m.in. stylu życia, uwarunkowań genetycznych, dostępnej opieki zdrowotnej oraz środowiska fizycznego.

Dotychczasowe działania wyraźnie wskazują, że digitalizacja obszaru ochrony zdrowia w Polsce jest już intensywnie wykorzystywana – pozwala świadczyć usługi elektroniczne na wysokim poziomie dojrzałości, przyczynia się do usprawnienia procesów biznesowych i  w  konsekwencji umożliwia sprawną realizację świadczeń opieki zdrowotnej. Sytuacja epidemiologiczna w latach 2020-2021 znacząco wpłynęła na wzrost wykorzystania usług elektronicznych przez pacjentów i pracowników medycznych. Przyspieszyła też rozwój kolejnych inicjatyw IT w  obszarze ochrony zdrowia.

Celem jest to, aby zdrowy pacjent był wspierany przez rozwiązania cyfrowe w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia. W przypadku skierowania na leczenie pacjent powinien otrzymać plan diagnostyki i leczenia oraz wsparcie ze strony rozwiązań cyfrowych, a w określonych przypadkach dedykowanego koordynatora, wyposażonego w stosowne narzędzia do komunikacji z pacjentem.

Rolą regionów powinna być optymalizacja rozwoju systemu e-zdrowia na poziomie województwa, zarówno organizacyjne, jak i techniczne. Powinna polegać na wsparciu podmiotów leczniczych z regionu w rozwoju własnych systemów usługowych. Samorządy poprzez centra usług wspólnych mogą zoptymalizować wykorzystanie oprogramowania i infrastruktury technicznosystemowej. Regiony mogą udostępnić repozytorium elektronicznej dokumentacji medycznej, wspólne systemy szpitalne i gabinetowe, zapewnić cyberbezpieczeństwo, czy udostępnić infrastrukturę technicznosystemową ośrodkom przetwarzania danych. Samorządy mogą także tworzyć e-usługi związane z potrzebami społeczeństw lokalnych, np. profilaktyką i prewencją chorób, wspierające realizację lokalnym programy polityki zdrowotnej, usługi te muszą być komplementarne w stosunku do systemów centralnych oraz winny zapewniać z nimi integrację. Samorządy nie powinny tworzyć nowych, a już istniejące e-usługi w ramach tzw. platform regionalnych powinny być przenoszone na poziom krajowy.

Cały dokument dostępny pod linkiem: Program rozwoju e-zdrowia w Polsce - konsultacje publiczne - Ministerstwo Zdrowia - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Uwagi do dokumentu można składać w ramach konsultacji publicznych do dnia 12 września 2022 r. na formularzu dostępnym tu: https://forms.office.com/r/6BtyDmF9Vj

Pt., 2 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka