Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bieg po Oddech - inicjatywa wspierająca walkę z mukowiscydozą

Bieg po Oddech - inicjatywa wspierająca walkę z mukowiscydozą fotolia.pl

Już 4 września br. w Zakopanem odbędzie się siódmy Bieg Po Oddech, wydarzenie organizowane przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM). Tegoroczna edycja złożona jest z dwóch biegów: tego w Zakopanem oraz w wersji wirtualnej, który odbywa się jeszcze do 2 września. 

Bieg po Oddech to wydarzenie mające na celu wsparcie podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą (PTWM). To także okazja do zwiększania wiedzy na temat tej choroby genetycznej, która rocznie diagnozowana jest u jednego na 5 tys. dzieci urodzonych w Polsce.

- Niewielu Polaków wie, czym tak naprawdę jest ta choroba. Traktujemy ją jako wyrok, nie zdając sobie sprawy, że dzisiejsza medycyna - dzięki badaniom przesiewowym - pozwala zdiagnozować mukowiscydozę już w pierwszych miesiącach życia dziecka, a leczenie, które jest na coraz wyższym poziomie, daje naszym chorym szanse na dłuższe i lepsze życie. Dla części chorych pojawiły się nowoczesne leki i ogromna nadzieja, ale to nie rozwiązuje wszystkich problemów. Wciąż zabiegamy o lepszą organizację leczenia, szczególnie nad chorymi dorosłymi – mówi Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes PTWM. -  Jest wiele do zrobienia w kwestii edukacji naszego społeczeństwa, dlatego takie inicjatywy jak Bieg po Oddech są bardzo cenne. Wraz z naszymi Partnerami zapraszamy każdego do dołożenia swojej cegiełki i wzięcia udziału w biegu - dodaje.

Jak co roku uczestnicy biegu będą mieli do pokonania trasę o długości 5 km. Odcinek będzie można przebiec lub przejść – np. z pomocą kijów do nordic walking – ulicami Zakopanego. Na każdego uczestnika biegu w Zakopanem zgłoszonego do 10 sierpnia br. na mecie będzie czekać pamiątkowa koszulka i medal. Po biegu, w stolicy polskich Tatr, zostanie zorganizowany również piknik charytatywny.

Warto podkreślić, że tak jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, z myślą o tych, którzy nie mogą pojawić się 4 września w Zakopanem, organizatorzy przygotowali wirtualną formułę biegu. Do 2 września br. można pobiec w dowolnym miejscu na świecie, dedykując swój udział chorym na mukowiscydozę. Aby udokumentować swój bieg, uczestnik wirtualnej edycji powinien dokonać pomiaru dowolnym urządzeniem wyposażonym w GPS np. za pomocą aplikacji mobilnej lub smartwatcha, a następnie przesłać zdjęcie czy zrzut ekranu pokazujący pokonaną trasę wraz z uzyskanym czasem i przebytym dystansem.

Źródło: ip

Wt., 30 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska