Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skorzystanie z depozytu szpitala to prawo, a nie obowiązek pacjenta

Skorzystanie z depozytu szpitala to prawo, a nie obowiązek pacjenta fotolia.pl

Czy można nałożyć na pacjentów obowiązek składania rzeczy wartościowych do szpitalnego depozytu? Rzecznik Praw Pacjenta wyraził jednoznaczne stanowisko w komunikacie. 

W stanowisku Rzecznika Praw Pacjenta opublikowanym na stronie organu, podkreślono, że zgodnie z prawem (konkretnie chodzi o art. 39 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku praw Pacjenta – przyp. red.) pacjent przebywający w całodobowej placówce medycznej ma prawo do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie. Koszty realizacji tego prawa ponosi placówka, chyba że inaczej stanowią odrębne przepisy.

Pacjent, który przebywa w szpitalu i oddaje rzeczy do depozytu, powinien otrzymać potwierdzenie przyjęcia tych rzeczy. Pracownik placówki wystawia wówczas oryginał karty depozytowej, natomiast jej kopia powinna być przechowywana w księdze depozytów. Rzeczy wartościowe przyjmuje do depozytu oraz wydaje osoba wyznaczona przez kierownika zakładu.

W komunikacie podkreślono dobrowolność skorzystania z tego prawa przez pacjenta. Szpital ma natomiast obowiązek realizacji prawa pacjenta do przechowywania rzeczy wartościowych i nie może zmusić pacjenta do złożenia rzeczy wartościowych do depozytu. Rzecznik ostrzegł, że nieuzasadnione jest także ograniczanie pacjentom dostępu do zdeponowanych rzeczy. Przepisy prawa nie zawierają także regulacji, które uzależniałby wydanie pacjentowi rzeczy z depozytu od złożenia pisemnego wniosku lub zgody personelu szpitala, np. ordynatora oddziału.

Na potwierdzenie przywołano wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 31 stycznia 2017 r., sygn. akt VII SA/Wa 763/16. "Przepis art. 39 ww. ustawy określa prawo pacjenta do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie, a nie jego obowiązek. Pacjent nie musi z tego prawa skorzystać, ani też nie może być w jakikolwiek sposób zmuszany do złożenia rzeczy wartościowych do depozytu. Nie można wprowadzać jakichkolwiek ograniczeń w wydawaniu pacjentom rzeczy z depozytu." - czytamy we fragmencie uzasadnienia orzeczenia.

Przypomnijmy, że szczegółowe zasady dotyczące funkcjonowania szpitalnego depozytu określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie prowadzenia depozytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej (t.j. Dz.U. 2021 poz. 200).

Czw., 1 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński