Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent Powiatów Województwa Opolskiego reaguje na sytuację szpitali powiatowych

Konwent Powiatów Województwa Opolskiego reaguje na sytuację szpitali powiatowych fotolia.pl

Trudna sytuacja panująca obecnie w systemie opieki zdrowotnej w Polsce była impulsem do podjęcia stanowiska przez Konwent Powiatów Województwa Opolskiego. Starostowie domagają się w nim rzetelnego oszacowania i przyznania środków finansowych adekwatnych do potrzeb szpitali powiatowych.

Od 1 lipca br. obowiązują nowe, wyższe stawki wynagrodzeń dla pracowników systemu opieki zdrowotnej. Szpitale alarmują jednak, że nowa wycena świadczeń nie będzie w stanie pokryć wydatków, jakie szpitale będą musiały ponieść na zapewnienie wyższych pensji.

Jak czytamy w stanowisku: „Zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu spowodowały znaczący spadek wpływów z PIT dla samorządów powiatowych. Powiaty, jako organy założycielskie szpitali powiatowych, w wyniku znaczącego spadku dochodów nie są w stanie zabezpieczyć brakującej kwoty. Ponadto należy mieć na uwadze, że obecne koszty bieżące funkcjonowania szpitali drastycznie wzrosły”.

Starostowie zrzeszeni w Konwencie Powiatów Województwa Opolskiego stanowczo zaprotestowali przeciwko dalszemu zadłużaniu szpitali. Wnieśli także do Ministra Zdrowia o zwiększenie wartości kontraktów zawartych ze szpitalami poprzez realną i uczciwą wycenę kosztów świadczeń, która będzie uwzględniała też koszty materiałów medycznych, leków a także kosztów energii.

Pt., 5 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska