Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Minimalne wynagrodzenie w ochronie zdrowia poprzez zmianę wyceny świadczeń

Minimalne wynagrodzenie w ochronie zdrowia poprzez zmianę wyceny świadczeń fotolia.pl

Rekomendacja AOTMiT z dnia 13 lipca br. dotycząca zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej uzyskała akceptację Ministra Zdrowia. Zmiana związana jest ze zwiększeniem wynagrodzeń pracowników medycznych w podmiotach leczniczych.

Zgodnie z rekomendacją, zwiększenie wynagrodzeń personelu nastąpi poprzez zmianę wyceny świadczeń. Minister Zdrowia zatwierdza do realizacji rekomendacje uwzględnione w wariancie nr 2, tj.: uwzględniającym wzrost najniższego wynagrodzenia wprowadzany ustawą z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.

Wzrost wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych na podstawie umów innych niż umowa o pracę, związanych z prognozą wskaźnika inflacji w latach 2022-2023 r., symulację zmniejszenia różnic pomiędzy świadczeniodawcami w poszczególnych zakresach świadczeń wartości jednostek rozliczeniowych stosowanych w umowach zawieranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz odrębne rozwiązania dla obszarów świadczeń zidentyfikowanych jako wymagające pilnej interwencji w zakresie zwiększenia poziomu finansowania.

Przyjęcie tego wariantu będzie się wiązać ze wzrostem wydatków płatnika o 18 540 mln zł w okresie 12 miesięcy od chwili wejścia w życie ustawy o wynagrodzeniach, co stanowi 22,4% wartości umów NFZ.

Realizacja ustawy z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych będzie przedmiotem rozmów na dodatkowym posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej, który odbędzie się 18 lipca br. o godzinie 10.00 w formule online.

Źródło: bipold.aotm.gov.pl 

Pt., 15 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek