Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O zezwoleniach na pracę dla cudzoziemców – dodatkowe posiedzenie Zespołu Zdrowia i Polityki Społecznej

O zezwoleniach na pracę dla cudzoziemców – dodatkowe posiedzenie Zespołu Zdrowia i Polityki Społecznej fotolia.pl

22 czerwca odbyło się dodatkowe posiedzenie Zespołu Komisji Wspólnej Rządy i Samorządu Terytorialnego  poświęcone projektowi rozporządzenia w sprawie zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Do projektu rozporządzenia szereg zastrzeżeń zgłosił Związek Powiatów Polskich. Znaczna część została uwzględniona. W zasadzie nie zostały uwzględnione tylko te, które ingerowałyby w treść przepisów ustawowych. Z propozycji zmian jakie sygnalizowało wiele powiatowych urzędów pracy w uwagach zgłaszanych do ZPP była m.in. wprowadzenie zasady składania wniosków w tych sprawach wyłączenie drogą elektroniczną. Tej uwagi Ministerstwo uwzględnić nie mogło. Przyczyną był fakt, że postępowania prowadzone są w trybie KPA, który dopuszcza również formę tradycyjną kontaktu z urzędem. Jednocześnie jednak w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt nowej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Przedstawiciele resoru zapewnili, że w nowej ustawie takie rozwiązanie zostanie wprowadzone. Prac nad nową ustawą powinny zakończyć się na przełomie roku. Sam projekt rozporządzenia został zaopiniowany przez Zespół pozytywnie. Decyzją Komisji Wspólnej opinia Zespołu jest wiążąca.

W sprawach różnych do rozpatrzenia na posiedzeniu lipcowym Zespołu Starosta Strzyżowski Bogdan Żybura zaproponował wprowadzenie tematu finansowania zatrudnienia personelu w domach pomocy społecznej. Temat wielokrotnie był już podejmowany na Zespole, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiadało, że prace nad projektem ustawy w ministerstwie są na finiszu. Potwierdziła to również Minister Maląg na posiedzeniu plenarnym Komisji Wspólnej jakie odbyło się 21 czerwca br. ale dotąd sam projekt nie uzyskał wpisu do wykazu prac legislacyjnych.

Pt., 24 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel