Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Galeria. Polacy Ukraińcom 2022. Szpital na pomoc uchodźcom

Galeria. Polacy Ukraińcom 2022. Szpital na pomoc uchodźcom fotolia.pl

W pomoc dla Ukraińców uciekających przed wojną zaangażowali się niemal wszyscy – osoby prywatne, instytucje, firmy, a także placówki medyczne. Przykładem tej ostatniej jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku.

Szpital Specjalistyczny w Słupsku zaangażował się w pomoc dla obywateli Ukrainy na kilku poziomach. Przede wszystkim to pomoc medyczna dla dzieci. Pracownicy szpitala zdecydowali o poświęceniu swojego wolnego czasu i poza godzinami pracy, jako wolontariusze, pomagają dzieciom, które przybyły z ukraińskiego domu dziecka. „To 260 dzieci, które dotarły do ośrodków wypoczynkowych regionu słupskiego. Personel szpitala szacuje stan zdrowia dzieci i jeśli zachodzi taka potrzeba, wykonuje badania medyczne” – podsumowuje Marcin Prusak, Rzecznik Prasowy szpitala.

Szpital jest również przygotowany do świadczenia pomocy medycznej dla uchodźców, którzy zgłaszają się na SOR i do przychodni POZ. Do szpitala zgłosiło się już ponad 460 obywateli Ukrainy. Przypadki, z którymi się zgłaszają są różne. „Najczęściej to nic poważnego, ale zdarzają się też poważniejsze sytuacje, jak choćby kontynuacja leczenia onkologicznego, które zostało przerwane w Ukrainie z oczywistych powodów. Najczęściej zgłaszające się osoby nie posiadają dokumentacji medycznej” – przyznaje Marcin Prusak.

Poza pomocą medyczną, szpital zaangażował się również w zbiórki na rzecz potrzebujących Ukraińców. Zbierane są najpotrzebniejsze rzeczy oraz dziecięce łóżeczka, które zostały przekazane do ośrodka wypoczynkowego w Ustce, w którym przebywają uchodźcy.

Po nawiązaniu kontaktu z konsulatem ukraińskim w Gdańsku, szpital także ufundował i przekazał dwa agregaty prądotwórcze z silnikami diesla dla Ukrainy. „To pomoc kierowana do szpitali ukraińskich. Zarząd szpitala uznał, że w okresie wojny to właśnie media, w tym prąd, są odłączane jako pierwsze. Funkcjonowanie współczesnego szpitala, który jest naszpikowany sprzętem elektronicznym, nie jest możliwe bez prądu” – dodaje rzecznik prasowy słupskiego szpitala. Obydwa agregaty dotarły do szpitali w Mikołajowie.

Szpital nie poprzestaje w swoich działaniach. Zarówno pomoc dzieciom z ukraińskiego sierocińca, ukraińskim pacjentom, jak i zbiórka potrzebnych rzeczy są cały czas kontynuowane.

Pt., 6 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska