Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego o szpitalach powiatowych

Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego o szpitalach powiatowych fotolia.pl

„Apelujemy o pilne podjęcie działań prowadzących do zatrzymania niekorzystnego zadłużania się szpitali powiatowych” – piszą w stanowisku Starostowie Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego. Jakie jeszcze postulaty znalazły się w dokumencie?

Konwent podkreślił, że to szpitale powiatowe są niezbędnym ogniwem systemu opieki zdrowotnej w Polsce i to właśnie one świadczą stacjonarną opiekę medyczną dla mieszkańców wsi i miasteczek. To tutaj trafiają pacjenci z przypadkami nagłych urazów i zachorowań.

Tym, na co szczególną uwagę zwraca Konwent, jest niekorzystne wycenianie w stosunku do bardziej opłacalnych świadczeń planowych. W stanowisku zaproponowano niezwłoczny wzrost wyceny świadczeń o 15 proc. we wszystkich rodzajach świadczeń. Podkreślono, że obecnie większość powiatowych podmiotów leczniczych boryka się z problemem narastającego zadłużenia, brakiem środków na wynagrodzenia dla pracowników czy utrzymaniem płynności finansowej. „Podwyżki płac, głównie lekarzy i pielęgniarek, a także wzrost płacy minimalnej oraz wzrost kosztów energii elektrycznej, gazu, wody, cen żywności i usług wpłynęły na znaczące pogorszenie się sytuacji finansowej szpitali powiatowych” – zaznacza Konwent.

W wydanym stanowisku Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego zaapelował o:

  •        Oddłużenie szpitali powiatowych, pomoc celowaną ze strony państwa, skierowaną w szczególności do szpitali, które nie były przekształcone w szpitale jednoimienne
  •        Wprowadzenie jednolitego systemu wynagrodzeń personelu medycznego, w szczególności lekarzy kontraktowych
  •        Wypracowanie metody corocznej waloryzacji kontraktów z NFZ
  •        Ponowne opracowanie, w porozumieniu z JST standardów pokrycia straty netto SPZOZ-u.

Konwent zwrócił też uwagę a rosnący problem płac pracowników administracyjnych systemu opieki zdrowotnej. Podkreślono, że płace te są zaniżone w stosunku do zawodów medycznych, co z kolei może w dłuższej perspektywie doprowadzić do blokady pracy szpitala.

Pt., 15 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska