Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Skierowanie na badanie lekarskie ma charakter profilaktyczny

Z wokandy. Skierowanie na badanie lekarskie ma charakter profilaktyczny fotolia.pl

Przeprowadzenie badania lekarskiego w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami wymaga jedynie prawdopodobieństwa, nie zaś pewności co do faktu braku przeciwskazań kierowania pojazdem mechanicznym – orzekł WSA.

Sąd wskazał, iż osoba posiadająca prawo jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem podlega badaniu lekarskiemu jeśli istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do stanu jej zdrowia. Za "poważne zastrzeżenia" uznaje się te, które potencjalnie mogą wpływać na możliwość kierowania pojazdami mechanicznymi. O istnieniu takich przeciwskazań nie decyduje organ administracji publicznej a niezależny zespół lekarski.

W ramach szeroko pojętej profilaktyki w zakresie bezpieczeństwa na drogach, nie wymaga się, aby osoba wobec, której ma się uzasadnione zastrzeżenie, dopuściła się jakiekolwiek z wykroczeń bądź przestępstw. W orzecznictwie podkreśla się, że wystarczającą podstawą do skierowania kierowcy na badania lekarskie jest opinia sądowo-psychiatryczna sporządzona w postępowaniu sądowym. Celem art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o kierujących pojazdami, jest przebadanie kierowcy przez uprawnionego lekarza "zanim wydarzy się coś co ją, jak też użytkowników drogi narazi na utratę zdrowia bądź życia" (wyrok WSA w Kielcach z dnia 6 maja 2021 r., I SA/Ke 174/21).

Sąd podkreślił, iż nie ma znaczenia fakt, czy dysfunkcje kierowcy mają postać jednostki chorobowej, czy też cechy nieprawidłowej osobowości. Każda bowiem trwała niemożność emocjonalnego poradzenia sobie przez kierowcę z sytuacjami drogowymi będzie elementem dyskwalifikującym go. W okolicznościach niniejszej sprawy, fakt impulsywnego zachowania skarżącej nie jest obojętny z punktu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podważa to umiejętność kontroli emocji w sytuacjach stresowych, z którymi kierowca będzie stykał się na drodze.

W ocenie Sądu, fakt nienagannego kierowania przez skarżącą do tej pory, nie jest wystarczającym środkiem dowodowym, który pozwala na obalenie wątpliwości co do jej aktualnego stanu zdrowia. Wojewódzki Sąd Administracyjny utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję SKO w przedmiocie skierowania na badanie lekarskie skarżącej.

Wyrok WSA w Krakowie z 27 stycznia 2022 r. sygn. III SA/Kr 1391/20

Źródło: CBOSA 

Śr., 23 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Krystian Piecychna