Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Omikron – czego boją się przedsiębiorstwa?

Omikron – czego boją się przedsiębiorstwa? fotolia.pl

Omikron to jedna z najnowszych mutacji SARS-CoV-2. PIE na początku stycznia 2022 r. przeprowadził badanie, gdzie zapytał 500 przedsiębiorstw o ich obawy dotyczące wariantu omikron koronawirusa i komplikacji, które może powodować w działalności przedsiębiorstw. Zdania co do tego czy są one większe, czy mniejsze w porównaniu do poprzednich mutacji są podzielone. Większość, bo ok. 40 proc. firm, w mniejszym stopniu obawia się nowej mutacji, ale co czwarte przedsiębiorstwo ma większe obawy, a co trzecie nie ma zdania w tym zakresie.

Zróżnicowanie opinii uwypukla się, gdy weźmie się pod uwagę wielkość i branże reprezentowane przez przedsiębiorstwa. Największe obawy omikron wywołuje wśród przedstawicieli średnich firm (29 proc.), mikro- (28 proc.) oraz małych (26 proc.). Nieco mniejsze obawy co do wpływu na działalność gospodarczą wyrażają przedstawiciele dużych firm (18 proc.). Z kolei w przekroju branżowym, bardziej niż poprzednich wariantów, omikrona boją się firmy usługowe (38 proc.), prawdopodobnie jako najbardziej narażone na skutki ewentualnego lockdownu. Najmniejszy wzrost obaw co do nowej mutacji widać w firmach produkcyjnych (15 proc.).

Więcej przedsiębiorstw obawiających się omikrona jest wśród firm wskazujących na dużą uciążliwość kluczowych barier funkcjonowania, takich jak: niepewność sytuacji gospodarczej, rosnące koszty zatrudniania pracowników oraz rosnące koszty kredytów i innego zewnętrznego finansowania działalności firmy.

Jak podaje PIE wśród firm uznających rosnące koszty kredytów i inne formy zewnętrznego finansowania jako bardzo istotną barierę, mamy 40 proc. przedsiębiorstw wskazujących na większe obawy negatywnego wpływu omikrona na działalność firmy. W tej grupie mniejsze obawy niż przy poprzednich mutacjach wskazuje 29 proc. firm. Wśród przedsiębiorstw, dla których istotną barierą są rosnące koszty zatrudnienia pracowników, mamy 35 proc. firm bardziej obawiających się omikrona i 26 proc. mniej obawiających się tej mutacji jako czynnika mogącego zakłócić działalność firmy. W firmach, w których niepewność sytuacji gospodarczej jest bardzo silną barierą, 35 proc. wskazuje na większe, a 32 proc. na mniejsze możliwości komplikacji działalności z powodu omikrona.

Rosnące różnice w obawach związanych z omikronem widoczne są kiedy porównamy opinie przedsiębiorstw dotyczące ich samooceny płynności finansowej. Wśród firm, które dysponują środkami finansowymi pozwalającymi na funkcjonowanie firmy tyko przez miesiąc lub krócej, mamy 38 proc. bardziej obawiających się i 28 proc. mniej obawiających się ograniczenia działalności w związku z nową mutacją koronawirusa. W firmach, w których środki finansowe pozwalają na funkcjonowanie powyżej 3 miesięcy, w ocenach konsekwencji omikrona więcej jest optymistów (39 proc.) niż pesymistów (25 proc.).

Obecnie firmy raczej nie obawiają się, by doszło do powtórzenia silnych obostrzeń dla biznesu z powodu nowej mutacji koronawirusa, jak miało to miejsce w latach 2020-2021. Generalnie w większym stopniu wpływ na ich niepewność ma sytuacja gospodarcza. Na początku 2022 r. więcej niepokoju budzą rosnące ceny i presja na wynagrodzenia pracowników. Jest jednak zaniepokojenie wśród części przedsiębiorstw, że nowa mutacja wirusa, w połączeniu z inflacją i narastającymi problemami z zatrudnieniem, może sprawić, że dotychczasowe bariery funkcjonowania przedsiębiorstwa staną się jeszcze bardziej dotkliwe.

Źródło: PIE

Wt., 18 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła