Od 18 listopada br. na terenie każdego województwa znajdą się dwa izolatoria, dla osób zakażonych COVID-19. Z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną, której rezultatem jest stale zwiększająca się liczba osób wymagających izolacji, zasadne jest też zwiększenie liczby izolatoriów oraz wznowienie ich finansowania.
Do objęcia opieką w izolatorium kwalifikują się osoby, które cierpią na Koronawirusa, a także osoby z podejrzeniem zachorowania, od których pobrano materiał biologiczny w celu wykonania testu na COVID-19. Osoby te muszą posiadać skierowanie na piśmie do izolatorium wystawione przez lekarza.
Osoby kierowane są do izolatoriów, jeżeli posiadają dodatni wynik testu a nie wymagają dalszego leczenia w warunkach szpitalnych. Przy czym należy pamiętać, że nie ma rozgraniczenia na osoby bezdomne i osoby posiadające miejsce zamieszkania.
Jak wskazano, w przypadku podejrzenia lub rozpoznania COVID-19 dostęp do świadczeń w tym do testów i do szczepienia powinien być zapewniony bez względu na posiadane tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.
Medyczne laboratoria diagnostyczne, wykonujące badania w kierunku Koronawirusa mają obowiązek wprowadzenia do systemu teleinformatycznego wszystkich wyników testów, bez względu na źródło ich finansowania.
Zgodnie z przekazaną przez resort informacją w poszczególnych województwach znajduje się następująca liczba miejsc w izolatoriach:
- Województwo mazowieckie 95
- Województwo lubuskie 48
- Województwo kujawsko – pomorskie 100
- Województwo opolskie 12
- Województwo podlaskie 42
- Województwo śląskie 36
- Województwo małopolskie 50
- Województwo zachodniopomorskie 36
- Województwo wielkopolskie 35
- Województwo świętokrzyskie 6