Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szpitale bez Rzeczników Praw Pacjenta

Szpitale bez Rzeczników Praw Pacjenta fotolia.pl

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska na stronach internetowych Biura RPP przypomina świadczeniodawcom, że w szpitalach mogą pracować osoby zajmujące się prawami pacjenta i zatrudnione przez kierującego placówką, jednakże nie mogą one używać nazwy Rzecznika Praw Pacjenta.

Najstosowniejszą nazwą stanowiska, jaką można by było w przypadku takich osób zastosować to pełnomocnik ds. praw pacjenta.

Rzecznik Praw Pacjenta powołany został mocą ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jest centralnym organem administracji rządowej i wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Rzecznik Praw Pacjenta tak jak Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka jest organem samodzielnym, znajdującym swoje umocowanie w regulacjach prawnych.

Zweryfikowanie przez świadczeniodawców danych na powyższy temat, w szczególności na stronach internetowych placówek, z pewnością przyczyni się do przekazywania pacjentom pełnej, przejrzystej i zgodnej z obowiązującym prawem informacji.

Czw., 15 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka