Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WHO o rażącym niedoborze opieki paliatywnej

WHO o rażącym niedoborze opieki paliatywnej fotolia.pl

Szacuje się, że na całym świecie tylko 1 na 10 osób potrzebujących opieki paliatywnej otrzymuje ją, a globalne zapotrzebowanie na opiekę nad osobami z chorobami zagrażającymi życiu będzie nadal rosło wraz ze starzeniem się populacji i wzrostem obciążenia chorobami niezakaźnymi. Zgodnie z prognozami do roku 2060 zapotrzebowanie na opiekę paliatywną prawie się podwoi.

Dlatego świat potrzebuje pilnych i skoordynowanych działań w celu zwiększenia dostępu do wysokiej jakości usług opieki paliatywnej. Aby sprostać tej potrzebie, WHO zamierza udostępnić dwa nowe zasoby, aby wesprzeć kraje w ocenie rozwoju opieki paliatywnej i poprawie jakości usług opieki paliatywnej.

Obejmują one raport techniczny WHO zawierający ogólnoświatowy i solidny zestaw wskaźników opieki paliatywnej dla krajów. Wskaźniki te można wykorzystać do oceny i monitorowania świadczenia usług opieki paliatywnej w krajach na całym świecie. Raport ma na celu stworzenie globalnego konsensusu w sprawie wskaźników do pomiaru rozwoju opieki paliatywnej, a jego wykorzystanie dostarczy wiarygodnych danych wspierających podejmowanie decyzji poprzez informowanie o priorytetach zdrowotnych i alokacji zasobów. 

Drugim zasobem jest opis techniczny wysokiej jakości usług zdrowotnych i opieki paliatywnej, przyglądający się praktycznym podejściom i zasobom wspierającym politykę, strategię i praktykę. Krótki przewodnik pokieruje działaniami w krajowym, okręgowym punkcie opieki w celu poprawy jakości usług opieki paliatywnej.

Dotychczas monitorowanie istnienia i dojrzałości świadczeń opieki paliatywnej odbywało się najczęściej poprzez ocenę zużycia opioidowych leków przeciwbólowych. Chociaż opioidy są niezbędne do łagodzenia bólu, są tylko jednym z elementów niezbędnych do opracowania optymalnych usług opieki paliatywnej.

Optymalna opieka paliatywna w krajach wymaga: wspierającego otoczenia politycznego, wzmocnionych społeczności, badań w opiece paliatywnej, dostępu do podstawowych leków opieki paliatywnej, silnych systemów edukacji i szkoleń dla pracowników i specjalistów opieki paliatywnej oraz dbałości o jakość usług opieki paliatywnej. Opieka paliatywna jest prawem człowieka i moralnym imperatywem wszystkich systemów opieki zdrowotnej.

Źródło: WHO 

Sob., 9 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek