Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie kolejny raz apelują o prawne uregulowanie zasad stwierdzania zgonu

Starostowie kolejny raz apelują o prawne uregulowanie zasad stwierdzania zgonu .

Związek Powiatów Polskich od dawna podnosi kwestię konieczności prawnego uregulowania zasad stwierdzania zgonu. Obecnie obowiązujące przepisy nie zmieniły się bowiem od kilkudziesięciu lat. „Niemoc legislacyjna administracji rządowej w uregulowaniu tak istotnej z punktu widzenia społecznego kwestii jest zdumiewająca” – zauważa Zgromadzenie Ogólne ZPP.

Kwestia prawnego uregulowania zasad stwierdzania zgonu była przedmiotem petycji do Sejmu RP, którą Związek Powiatów Polskich złożył już w 2018 roku.

We wnioskach końcowych opinii BAS można przeczytać „Analiza treści petycji wskazuje na trafność oceny Związku Powiatów Polskich co do nieadekwatności i niejasności obowiązujących przepisów określających procedurę stwierdzania zgonu, jak również niekonstytucyjności w zakresie braku wytycznych w przepisie upoważniającym do wydania aktu wykonawczego do ustawy o cmentarzach. Nie ulega wątpliwości, że przepisy te wymagają dostosowania do aktualnego stanu prawnego (zwłaszcza w zakresie terminologii i organizacji służby zdrowia oraz zadań samorządu terytorialnego), z uwagi na to, że powstały w innej rzeczywistości prawnej, organizacyjnej i społecznej. Potwierdzeniem licznych problemów wynikających z obecnego stanu prawnego są m.in. wystąpienia środowisk lekarskich, samorządowych, parlamentarzystów i Rzecznika Praw Pacjentów kierowane do Ministra Zdrowia w sprawie konieczności zmian w tym zakresie oraz fakt podjęcia przez ten resort prac legislacyjnych nad projektem ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów.”

Rok później, Komisja ds. Petycji wystosowała do Prezesa Rady Ministrów dezyderat, w którym zwróciła się o przyspieszenie prac nad projektem ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów, który w dniu 27 marca 2018 r. decyzją Zespołu ds. Programowania Prac Rządu został ujęty w wykazie prac Rady Ministrów.

Choć planowanym terminem przyjęcia projektu ustawy miał być II kwartał 2019 roku, sprawa wciąż pozostaje nie rozwiązana. W czasie trwającej w międzyczasie pandemii, regulacje dotyczące stwierdzania zgonów były tym bardziej istotne. Ministerstwo Zdrowia ograniczyło się jedynie do informacji, że odpowiedzialność za przygotowanie nowych regulacji przejęła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Mając na uwadze powyższe, Zgromadzenie Ogólne ZPP w swoim stanowisku ponownie zaapelowało o uregulowanie tej – jakże istotnej – kwestii.

Pt., 24 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska