Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy osoba zaszczepiona podlega kwarantannie gdy chorują inni domownicy?

Czy osoba zaszczepiona podlega kwarantannie gdy chorują inni domownicy? fot.pixabay.com

Kwarantanny domowej nie stosuje się do osób zaszczepionych, gdy na COVID-19 chorują domownicy. Jednak obywatele skarżą się, że sanepid odmawia zwolnienia z kwarantanny osób zaszczepionych. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do resortu zdrowia o usunięcie powyższych wątpliwości.

Z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w sposób jednoznaczny wynika, że obowiązku kwarantanny nie stosuje się do osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Tym samym brak jest podstaw prawnych do poddania kwarantannie osoby, wobec której wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, dopuszczoną do obrotu w UE, a od szczepienia upłynęło co najmniej 14 dni.

Co w przypadku gdy sanepid nałożył na nas kwarantannę a jesteśmy zaszczepieni? Od decyzji o odmowie zwolnienia z kwarantanny przysługuje odwołanie. W takim przypadku organ, który wydał zaskarżoną decyzję, może w trybie tzw. autokontroli, samodzielnie zmienić własną decyzję - bez przekazywania odwołania do organu wyższego, który najpewniej rozpoznałby odwołanie już po upływie kwarantanny.

Po takiej autokontroli ważne jest, aby dana osoba zrzekła się prawa do odwołania od nowej tym razem już korzystnej decyzji. Wówczas decyzja zwalniająca z kwarantanny stanie się ostateczna.

Źródło: RPO 

Czw., 8 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek